![]() |
Žozefas Anri-Roni-vyresnysis. Žvaigždžių klajūnai
Kosmoso tyloje žvaigždės atrodo vienodais švytinčiais taškais. Uždaroje laivo erdvėje mes gyvenam tarsi kalėjime, nors, kai nėra jokių gedimų, galime tiesiog ilsėtis. Mūsų žvaigždėlėkyje viskas numatyta, iki pat atskridimo mechanizmai viską daro patys, mes užsiimam tik priežiūra ir koregavimu. Gyvenam, tarsi būtų susijungę su mašinomis. Poilsiui turime knygas, muzikos instrumentus,. Nuobodokas, puritaniškas gyvenimas. Tačiau mes nenusiviliame nepaisant ilgo laukimo, mus palaiko mūsų žygio avantiūrizmo jausmas, o ir netikėtų nuotykių viltis. Erdve skriejame dideliu greičiu, niekaip savęs neišsiduodami, net ir vibracija. Iš šono mes atrodome, matyt, skriejančiu meteoru, o visa mūsų technika, varikliai, transformatoriai, generatoriai veikia be garso. Net kulka, išauta tarpžvaigždinėje erdvėje, neišsiduotų jokiu garsu... Balandžio 21-oji. Laikrodis rodo 7:33. Pusryčiai kosmose: skystas šokoladas, duona, cukrus. Visa chemiškai susintetinta ir sterilu. Automatai padidino deguonies kiekį ore apetito pagerinimui ir nuotaikos pakėlimui. Švelniai žvelgiu į abu savo draugus: šioje bekraštėje dykynėje, kur milijonus parsekų nėra nė vienos gyvos dvasios, jie tapo man artimesni už tikrus brolius. Antuanas Lurgas. Į jį žiūrint ima atrodyti, kad net vaikystėje jis buvo toks susikaupęs kaip dabar, nors po griežta išvaizda slypi linksmas ir nepiktas būdas. Kartais, visiškai netikėtai, jam užeina nesuvaldomas linksmumas, jis juokiasi ir džiaugiasi, visa savo išvaizda primindamas dūkstantį eržiliuką. Nors Lurgas labai aukšto ūgio, jo eisena lengva, vos šokčiojanti. Juodi tarsi smala plaukai dengia kampuota pailgą galvą, įrėmindami skandinaviškų bruožų veidą. Akys panašios į du angliukus, o smakras primena patamsėjusią pypkę iš kelmo. Labai nederantys bruožai. Jo žodžiai labai tikslūs; ir jis niekada neprabyla jų neapgalvojęs. Žanas Kavalis. Rusvaplaukis, kudlius, panašus į lapę. Net playkai primena lapės kailį. Tarsi žvaigždės spindi pilkai žalios akys. Veidas šviesus, panašus į kaimišką sūrį, padengtą rausva plėvele. Plati besišypsanti burna visai jo išvaizdai suteikia gyvenimo džiaugsmo pojūtį. Geriausia būtybė, didelis mėgėjas užsidaryti su savo dažais ir teptukais, visa siela nepakenčia fizikos ir matematikos. Tačiau, nežiūrint į tai, puikiausiai susigaudo ir toje, ir kitoje, ir didžiausiuose, ir be galo mažuose dydžiuose; nepaisant to, kad nepatinka tiek integracinis, tiek diferencialinis skaičiavimai, žaibo greičiu mintyse atlieka sudėtingiausius skaičiavimus. Jis aiškina, kad skaičiai jam iškyla tarsi liepsnojančios runos. O štai ir aš, Žakas Laverandas. Pats paprasčiausias žmogus, besidomintis viskuo iš eilės, Vienaragio kavalierius. Po pietiečio išvaizda kruopščiai slepiu šaltą temperamentą. Besivejančiomis sruogomis garbanos, mano akys ir barzda juodi tarsi antracitas, tarsi jūsų nuolankus tarnas būtų užaugęs kažkur Mauritanijoje. Įspūdinga užkietėjusio pirato nosis.
Mes visi kartu mokėmės mokykloje ir mums nuolat nedavė ramybės chuliganai, todėl, matyt, nuo tų laikų
mus ir sieja ne tiek karšti jausmai, kiek atsidavimas vienas kitam. Ir tikriausiai jau šimtąjį kartą Antuanas
pradeda ginčą: Antuanas su kreiva pašaipa ištaria: Tęsėsi dienos, viena ilgesnė už kitą, pradingdamos juodojoje Visatos bedugnėje, tarp to, kas amžina, nežinoma. Erdvė, ką ji dar slepia savyje? To mes nežinojome, kaip nežinojo ir tikėję gyvybės nebuvime joje, ir tie, kurie fantazavo apie 4, 5, 6 matavimų pasaulius, kaip nežinojo Zenonas ir Dekartas, Leibnicas ir mūsų Areno tarpplanetinių erdvių užkariautojas.
Vieną rytą Antuanas šūktelėjo: Mūsų vienodame gyvenime ta smulkmena pasirodė svarbiu įvykiu. Nuo tos dienos mes kas rytą godžiomis akimis matavome Marso dydį. Kuo daugiau laiko praėjo, tuo aiškesnė buvo Raudonosios planetos forma. Žiūrint į Marsą plika akimi, jis atrodo panašus į nedidelį Mėnulį, pradžioje tokiu, kuris atrodė tašku lyginant su mūsiškiu, tačiau aiškiai rutulio formos. Po trijų-keturių dienų, taškas aiškiai padidėjo ir, pagaliau, Marso diametras pasiekė jau penktadalį mūsų Mėnulio diametro. Dabar tai buvo nedidelis rausvas mėnulis. - Taip ir norisi palyginti, - tarė Žanas. Marsas tarsi nedidelis moteriškas laikrodis, o mūsų mėnulis kaip stambus rimtas chronometras. Su kiekviena nauja diena, nuolat didėdama apimtimi, raudonoji planeta dydžiu viršijo jau ir Mėnulį, ir Saulę. Per teleskopą žvalgėmės po Marso paviršių: kalnų masyvai, plačios lygumos, glotnios plokštumos, galbūt, vanduo ar ledas, kažkokie balti paviršiai, - visai galėtų būti sniegas. Plika akimi matėsi užburiantis ryškiai raudonas diskas 20, 50, o galiausiai ir 100 kartų didesnis už Mėnulį. Iš arčiau Marsas atrodė ne toks ryškus. Besiartinant jis tai blizgėjo, kaip nušveistas varinis indas, tai blyško, vėliau patamsėjo, o dabar atrodė, kad sudarytas iš metalo, sumaišyto su moliu, išliko tik rausvas tonas ir įvairiaspalvės dėmes. Aplink šoko du Marso palydovai. Birželio 1-oji. Mūsų greitis didėja. Žvaigždžių jau nematome. Marsas mums dabar visas pasaulis, nors dar ir labai tolimas. Jis erzina neaiškiais kalnų kontūrais, lygumomis, plačiais slėniais, kurie artėja vis sparčiau. Pavojingiausias visos kelionės momentas; pradedame nusileidimą. Mes pasiruošę. Prasideda žvaidždėlėkio stabdymas. Žanas stebi nusileidimą. Mes krentam, pristabdydami nuosava traukos jėga. Prietaisai rodo laiką ir atstumą. Turime pasiekti Marsu greičiu, lygiu nuliui. Jei nebus netikėtumų, tai visai paprasta. Labiausiai reiktų baimintis stuktelėjimo nutūpiant. Tačiau atsitrenkimo į paviršių pavojus mažas. Valdymą stebi Žanas. Sklandžiai nusileidome. Stabdantis laukas išjungtas. Štai mes ir Marse! Pirmieji įspūdžiai Nusileidome netoli pusiaujo plačioje lygumoje, apsuptoje aukštų kalvų, kurias būtų tiksliau būtų pavadinti kalnais. Atrodo, kad vandens mes nerasime: per žiūronus nesimato jokių upės ar ežero pėdsakų, nesimato net pelkių ar upeliūkščių. Priskrendant poliuose kažkas pablyksėdavo, tačiau buvom įsitikinę, pagal analogiją su Žeme, kad ten baisus speigas, todėl ir nusileidome prie pusiaujo. Nors, žinoma, tikriausiai, teks ištirti ir ašigalius, bet net tuokiu atveju pirmojo nusileidimo vieta neturi jokios reikšmės, nes vos per valandą mūsų laivas gali apskrieti planetą. - Kaip lengvai jaučiuosi! po kažkiek trukusios tylos pasakė Žanas.
- Iš viršaus matėme, kad ši lyguma yra tarp aukštų ir vidutinių kalnų, ir kad į ją sueina kanalai, - pasakė
Antuanas. Be to, virtinis temperatūros režimas turi geriau išsaugoti drėgmę nei aukštumose. Pažvelgėme ir išvydome kažkokias keistas figūras. Dėl spalvos jos beveik susiliejo su aplinkiniu gruntu, raudonu ar rausvu, pastebėti jas tebuvo galima tik dėl neįprastos formos. Per kelias minutes mes išskyrėm keturias tų formų atmainas. Pirma jų panaši į linijos zigzagus. Kiekviename zigzago kampe kažkas panašaus į mazgą. Visa tai glaudžiai prisiglaudę prie žemės. Linijų plotis du ar tris kartus didesnis už jų aukštį, o aukštis neviršija 2-3 cm. Antro tipo figūros buvo spiralės su netaisyklingai užsisukusiomis gijomis, didesniu tankiu į centrą. Jos irgi glotniai glaudėsi prie žemės ir buvo kiek stambesnės už pirmąsias. Trečias tipas buvo sudėtingesnis už pirmus du: iš stambaus mazgo centre ėjo daugybė linijų zigzagais, kurios neturėjo sustorėjimų. - Tarsi aštuonkojai, kurie įsitaisė ant dugno ir išskleidė savo baisius čiuptuvus, - krūptelėjo Žanas. Iš arčiau pamatėme. Kad tų figūrų paviršius padengtas kažkokias pusiau permatomais burbuliukais bei įvairiaspalvėmis dėmėmis, tarp kurių, vienok, dominavo raudona spalva, palaikiusi jų giminystę su planeta. Labai panašu į maskuotę. - Greičiausia, tai augalai, - nusprendė Antuanas. Lurgo mintis netrukus pasitvirtino, nes mes dar matėme ir susivijusias spiralės formos figūras su ataugomis, mažiausios kurių, beje, siekė 5, 10 ir 20 m. - Dar labiau priartėkime, gal ten rasime vandens!- pareikalavo Žanas. Įjungėme variklius ir nedideliu greičiu, maždaug 15 km per valandą, dažnai sustodami, priartėjome dar tam tikru atstumu, tačiau veltui, vandens niekur nesimatė. Arčiau kalnų padidinome greitį ir įveikėme nemažą atstumą, bet viskas veltui: tokie pat akmenys, tuščias vaizdas kaip Mėnulyje, tokie pat keisti augalai, beje kuo toliau, tuo jų buvo mažiau. Grįžtant arba pasikeitė apšvietimas, arba ėmėme žvalgytis atidžiau, tad Žanas padarė įdomų atradimą: vietose, kur buvo gausu tų keistų augalų, jis mums parodė kažkokius kūnus, kurie judėjo. Jie irgi buvo plokšti, granatų spalvos su mėlynomis ar violetinėmis dėmėmis. Įsižiūrėję pastebėjome pas juos ataugas, lytenas ar čiuptuvus, ant kurių būtybės labiau šliaužė nei ėjo. Tai, ką mes palaikėme kūnu, turėjo tokias netaisyklingus kontūrus, kad buvo sunku apibūdinti formą. Kūnų paviršius priminė samanas, su daug įdubimų, išsikišimų, gūbrių. Nuskridę toliau. Netrukus pamatėme ir kitas būtybes, kurių išvaizda nedaug skyrėsi nuo pirmųjų. Visos jos stebino netaisyklingais kontūrais ir plokščiais kūnais, kurių paviršius irgi priminė samanas arba jūrų kempines. Mes išskyrėme apie 12 atmainų. Dviejų jų ilgis siekė apie 100 pėdų. Nebuvo įmanoma nustatyti, ar jos turi kokius jutimo organus ar bent jau galvą. Tačiau visos turėjo ataugas, primenančias letenas-čiuptuvus. - Labai nesuvokiamos tos nariuotos letenos, - pareiškė Žanas. Akivaizdu, kad galva turėtų būti kažkur
priekyje, nors tai, kas ten yra, labiau primena kažkokių uogų kekę. Ta darbą patikėjo man. Nuėjau į siaurą kamerą, kuri turėjo susisiekimą su išore. Į ją vedančios durys hermetiškai užsidarydavo ir kitas laivo patalpas izoliuodavo nuo kontakto su oru už borto. Iš ten buvo galima į išorę iškelti matavimo prietaisus. Išsiaiškinau tai, ką reikėjo sužinoti pirmiausia atidariau komutatorių ir nustačiau, kad slėgis siekia 90
mm, o temperatūra yra +5,5o. Labai svarbu buvo patikslinti hidrometeorologinę padėtį.
Pagaliau, po matavimų paaiškėjo, kad vandens garų vis tik yra. Kai per vidinį ryšį apie tai pranešiau
draugams, Antuanas netgi šūktelėjo: Per kokį pusvalandį užbaigiau apytikslę oro analizę. Stebino deguonies kiekis, jis sudarė beveik 2/7 mėginio, azotas 1/3, plius nežymus kiekis kažkokių mums nežinomų dujų, 1/10000 anglies dvideginio, be to nežymius kiekis įvairių priedų, kartais vos jų pėdsakai. - Vadinasi, mes beveik namuose, - padarė išvadą Antuanas, pastebimai palinksmėjęs. Išretėjusiame ore sutemos pralėkė dar sparčiau nei mūsų tropikuose. Toli vakaruose leidosi ugninis Saulės diskas. Akimirkai jis pakibo tiksliai virš dviejų kalnų viršūnių ir greitai pradingo. Neįprastai giedrame danguje iškart sušvito žvaigždės. Vaizdas buvo beveik toks pat, kaip tas, kurio prisižiūrėjome skrisdami į Marsą, tačiau jis padarė ypatingą įspūdį Žanui. Jis pradėjo deklamuoti eilėraščius, taškytis poetiniais epitetais, visa savo išvaizda reiškė jį perpildžiusį susižavėjimą. Mes jau norėjome viduje įjungti apšvietimą, kai ant mūsų tiesiogine prasme užkrito neįprastas reiškinys. Iš visų pusių pasipylė fosforizuojantys persiliejimai, švytėję taip silpnai, kad pro juos matėsi žvaigždės. Neįprastai įvairūs buvo tos šviesos atspalviai. Susipindamos, persiliejančios bangos sudarydavo švytinčias kolonas horizontalias, vertikalias ir pasvirusias. Jos dažnai jungėsi ir buvo įvairių atspalvių: nuo citriniškai geltono iki tamsiai violetinio. Juose virpėjo šviesūs kintančių spalvų siūlai, drebantys ir susipainiojantys tarpusavyje. Tos gijos buvo ryškesnės už pagrindinį švytėjimą, tačiau pro jas vis tiek matėsi žvaigždės, tačiau ne tokios ryškios. - Švytėjimas beveik tokio pat intensyvumo kaip ir Paukščių takas, - tarė Antuanas. Ir tikrai, Paukščių takas gerai matėsi pro švytinčias kolonas ir šiek tiek mažiau ryškiau pro kelių švytinčių linijų raizginius. Kiek vėliau fosforizuojantys amalai ėmė gana laisvai judėti kolonų centre, kartais sparčiau, kartais lėčiau, sustodami ir grįždami atgal. Jie landžiojo po tas kolonas tarsi mažos kinvarpos, tuo pačiu pasiekdamos nemažą greitį. Matavimai rodė 12 m per sekundę. Violetiniai buvo dar vikresni. - Gal tai gyva? tyliu balsu paklausė Žanas. Kartais švytintys dariniai ištrūkdavo iš kolonų ir aiškiai matėsi giedro dangaus fone. Tuo pačių jų judesiai tapdavo staigesni ir labiau netvarkingi. - Kaip tai panašu į gyvų būtybių judėjimą, - svajingai pratarė Žanas. Vargu ar patikėčiau, jei nebūčiau
matęs savo akimis... Dabar žiūrėjome per žiūronus. Švytėjimas kolonose liko daugiau-mažiau pastovus, o judančių figūrų švytėjimas keitėsi taip harmoningai, kad atrodė tarsi kažkokia šviesos simfonija. Ir dar vienas stebuklas nustebino mus: Kai kurios kolonos, susidurdamas su žvaigždėlėkiu, pradingdavo prisilietimo prie apvalkalo metu ir vėl pasirodydavo priešingoje pusėje. Išsiskyrusios dalys jungėsi plonais siūlais, apsupdamos mūsų laivą ir apsipindamos aplink jį įvairiaspalviu kokonu. Bendrai sakant, kolonos buvo tiesios, o jei pasitaikydavo truputį kreivos, tai visai nežymiai. Tikriausiai sutrūkusios dalys atsirado jau po to, kaip mes atskridome, o dabar vėl susijungė. Kad tai patikrintumėm, paslinkome žvaidžėdėlėkį ir suplėšėme dar kelias kolonas. Tos, likę už mūsų, susijungė gana greitai, o toms, kurios pačios praėjo per žvaigždėlėkį, prireikė daugiau valandos. Kas dėl judančių figūrų, tai visur, kur susidarė įplyšimas, jos puolė šalin, į tamsą. Kai kurios pasiliko ten, o kitos vėl grįždavo į koloną arba suplėšytos kolonos dalį, atstatydamos ją. - Tai bent stebuklas! šūktelėjo Antuanas. Jei tai ne gyvi organizmai, tai ar neprimena jie mūsų
meteoritų? Antuanas mane pertraukė: Taip ir buvo. Matavimai parodė,kad būtybės su daugiau vakuolių judėjo 300-700 km/val. greičiu, o su 1-2 beveik 10 kartų lėčiau. Tai vienur, tai kitur kai kurios jų sustodavo. Pastebėjome, kad tų sustojimų metu apatinės švytinčios linijos susijungdavo su tomis būtybėmis, kurios turėjo mažą vakuolių skaičių. Gijų ryškumas nebuvo pastovus jos tai ryškėjo, tai bluko, tačiau tame taip ir neįstengėme įžvelgti bent kokio dėsningumo. Kai būtybės pradėdavo judėti, gijos iškart atitrūkdavo. - O žinote, kas tai? tarė Žanas. Tas gijų judrumas ir spalvinis kitimas gali būti tarpusavio ryšio būdu.
Tai labai panašu į pokalbį. Vos pastebimi šviesos svyravimai atitinka mūsų garsus. Mes dar kurį laiką stebėjome tą nuostabų reiškinį, tačiau nieko nauja nenustatėme. Įjungę apšvietimą skyriuje, pajutome, kad išalkome esant šviesai nuostabaus reginio nesimatė ir pradėjome vakarieniauti. Jei nerasim nieko nauja, tai mums, kaip šiandien, teks tik naktimis tirti tą stebuklingą švytintį pasaulį... Žemesnieji gyvūnai ir gigantai - Ką dabar veikti? paklausė Žanas, kai pavakarieniavome. Kaip ir reikėjo tikėtis, ir šįkart gavome tuos pačius duomenis, kaip per pirmą analizę. Tik nepavyko išsiaiškinti, kas yra nežinoma išretėjusi medžiaga akivaizdu, kad tai buvo kažkoks labai sudėtingas junginys Kartu su anglimi ir azotu buvo ir izotopų. Tad, anglies atominis svoris siekė 12,4, o azoto svoris iki 13,7. Buvo nežymios argono, neono priemaišos. Kai sakiau, stebino aukštas anglies lygis. - Čia yra azoto ir anglies dvideginio, todėl įmanoma sudėtingi organizmai, beveik tokie, kaip pas mus
žemėje, - padarė išvadą Antuanas. Žanas negalė protestuoti prieš tokią dienotvarkę, ir mes nusprendėme eiti miegoti. Dar pusvalandį mes dar žiūrėjom į švytinčius tvarinius atmosferoje, kas suteikė mums galimybę dar geriau sugrupuoti ir įsitikinti, kad tai tikrai gyvybės reiškiniai, kur kas subtilesnės, nei aukščiausiosios mūsiškės apraiškos. Netrukus mes užmigome ir išmiegojome iki pat aušros. Kai prabudau, Žanas ruošė rytinę kavą, tą pačią kavą, apie kurios kvapus taip buvo malona dukart per dieną galvoti, svajoti, prisiminti... Duona jau buvo padėta karšta, putli ir tokia švieži, tarsi ką tik išimta iš krosnies. Vyriausias virėjas Žanas pavaišino mus neužmirštama kava bei skaniais užkandėliais.. - Kaip puiku! pasakė Antuanas, kuris buvo didžiausias smaližius. Mėgstu pavalgyti! Antuanas paėmė narvelį su kikiliu ir pastatė jį kameroje, kuri jungėsi su išore. Nedidele pompa į ją
pripompavom išorės oro ir įsitikinome, kad kikilis narvelyje jaučiasi gerai.
- To ir reikėjo tikėtis, - pareiškė Žanas. Dar 10 min. ir, apsirūpinę įprastais respiratoriais, atitinkamomis priemonėmis ir instrumentais. Mes
išlipome ant planetos paviršiaus ir pajutome tokį lengvumą, tarsi mūsų jėgos būtų patrigubėję. O kaip lengva
kvėpuoti teturint respiratorius.
- Negaliu suvaldyti savo džiugesio! skėstelėjęs rankomis šūktelėjo Žanas.
Tie žodžiai mums nuskambėjo tarsi muzika. Nes mes baiminomės, kad tokioje išretėjusioje atmosferoje
bus sunku kalbėti ir girdėti vienas kitą. Tačiau dėl kažkokios nežinomos priežasties garsas gerai sklido oru.
Jis buvo nepaprastai grynas. Nariuotakojai organizmai tiesiog knibždėjo kai kurie jų buvo nejudrūs kaip
kad mūsų augalai, kiti judėjo kaip ir Žemės gyvūnai. Greičiausieji šliaužė tarsi gyvatės, lėtesni panašiai
kaip mūsų šliužai ir sraigės. Jų sandara buvo nesimetrinė, tačiau jie nepanešėjo į žemiškas radioliarijas.
- Tik pažiūrėkite, kiek jie turi kojų? Juk tos ataugos tikrai kojos. Nuostabus buvo tų ataugų judėjimas: jos tai įsitraukdavo, tai išsitiesdavo zigzagu, tai įgaudavo spiralės
formą ir kaskart keitė savo kontūrus.
- Reiktų apversti kurį nors tvarinį, jei tai galima, - pasiūliau. Staigiu judesiu jis apvertė gyvūną ant nugaros jis visas tapo apimtas stipraus švytėjimo, kuris po kelių
sekundžių nuslopo. Tvarinys greitai maskatavo letenėlėmis, kad atgautų įprastą padėtį.
- Įdomu, kas čia per švytėjimas? iškvėpė Antuanas. Antuanas nutilo, tarsi nerasdamas žodžių. O kol jis mąstė, mes, kaip ir jis, pastebėjome: trys letenėlių
eilės viena nuo kitos atsiskirdavo dviem grioveliais, t.y., čia buvo trys atskiri skyriai.
- Man į galvą atėjo mintis, - tęsė Antuanas, - kad vietoje vidinės sandaros su spinduline ar veidrodine
simetrija, šios būtybės sutrigubintos. Patikrinam!
Žanas apvertė dar du skirtingo dydžio ir pavidalo gyvūnus. Kaip ir pirmasis, juos iškart apėmė stipraus
švytėjimo. Jie irgi turėjo tris priedėlius, grupėmis po tris atskirtomis dviem grioveliais.
- Visi sutrejinti. Matyt, vietoje dvipusių, kurie viešpatauja Žemėje, čia turime tripusių. Mes vėl pradėjome stebėti vikriuosius. Jie, matyt, jautė mus ir, kai prieidavom arčiau, bandė nušliaužti ir
pasislėpti. Pagaliau mes vieną nedidelį gyvūną užginėme į uolos plyšį, ir Žanas pradėjo jį iš ten traukti.
Plykstelėjo violetinė liepsna, Žanas riktelėjo ir metė tvarinį.
- Oi! mūsų draugas atšoko atgal.
O kai susijaudinę mes jo paklausėme, jis atsakė: Priėję arčiau, mes pamatėme olą, kurioje pasislėpė žvėriukas.
- Galėjo būti ir blogiau, - perspėjau aš. Didelių žvėrių blyksnis, tikriausiai, labiau jaučiamas... Taigi,
vadinasi, čia labai nesaugu. Ir bendrai, ši planeta labai savita.
Antuanas mąsliai pratarė, mums beeinant prie laivo: Vos tik jis pasakė tai, kaip Žanas staigiai pašoko, rodydamas rankas į vakarus: Antuano baiminimasis
pasiteisino, ir dar kaip! 300 metrų atstumu pasirodė būtybė-milžinė. Ji buvo milžiniška, kaip Biblijos
Leviatianas arba kašalotas. Būdamas plokščias, kaip ir anksčiau matytos šios planetos būtybės, ji buvo virš
paviršiaus iškilusi tris pėdas.
- 40 metrų ilgio ir 15 pločio, - sušnabždėjau. Jo žvilgsnis buvo susijaudinęs. Dabar žvelgėme į gigantą iš žvaigždėlėkio.
- Gal geriau būtų truputį pakilti, - pasiūliau. Milžiniškas žvėris nejudėjo ir mes galėjome gerai apžiūrėti jo formą, tą formą be formos. Kaip pasakė
Žanas. Be kelių detalių, žvėris buvo panašus į kitas būtybes, tik smarkiai skyrėsi dydžiu.
- Blogai, kad daugiau neišsiaiškinome apie tas būtybes.
Gyvūnas truputį pasislinko ir sustojo netoli žvaigždėlėkio. Mums atrodė, o gal tik atrodė, kad jis bijosi.
Nežinia, ką jis pajuto, tik staiga pabaisa nepaprastai sparčiai puolė šalin.
- 100 km per valandą, - sušnabždėjo Žanas. Kiekvienam teko sava užduotis. Man pavedė išsiaiškinti sandarą. Antuanas ir Žanas paėmė audinio
mėginius cheminei, spektrinei ir radioskopinei analizėms. Organizmas buvo sausas. Jame visai nebuvo
drėgmės, o tik dujos ir neįprasto stangrumo kietus audinius: esant dideliam spaudimui arba ištempimui,
susispausdavo arba stipriai ištįsdavo, o vos baigdavosi poveikis, buvo vėl atgaunama ankstesnė forma.
Labai plastiškos būtybės.
Ypač sunku buvo juos perplėšti ar perpjauti: jų stangrumas tiesiog stebino. Kūno viduryje, arčiau
išorinio paviršiaus, buvo daug vakuolių ir, kartu su tuo, nieko tokio, kas primintų kokius nors organus.
Aš atkakliai ieškojau, tačiau veltui. Tuo tarpu mano draugai padarė svarbų atradimą: analizė parodė
esant labai maža azoto, anglies ir vandenilio lygį. Patys audiniai buvo sudaryti iš junginių: oksidų,
karbonatrių, boro oksidų su nežymiais kobalto, magnio kalio, silicio, kalcio, fosforo kiekiais. Buvo ir kitų
medžiagų, žinomų ir nežinomų, pėdsakai
- Šie žvėriūkščiai priklauso visai kitam pasauliui, - tokia buvo Žano išvada.
Antuanas sutikdamas linktelėjo galva, o aš pasakiau: Padėjęs ranką man ant peties Antuanas nenuleido akių nuo žvėries, o Žanas tiesiog sustingo ir, atrodo,
nė vienas manęs negirdėjo.
Būtybė sparčiai artinos prie mūsų skaidraus aparato ir, akivaizdu, jį matė, nes sustojo tiesiai prieš
žvaigždėlėkį. Plykstelėjo akinantis švytėjimas ir aš pajutau nepakeliamą šaltį, prasismelkiantį iki kaulų.
Antuanas sukruto, pamėlęs Žanas griebėsi sienos. Jų akyse tvyrojo siaubas...
Vėl plykstelėjo, šįkart silpniau, ir mus nuliejo šaltukas. Kai buvo kažkoks neapsakomas pojūtis,
nepaprastai gniuždantis, į nieką nepanašus. Kažkas susispaudė krūtinėje ir atrodė, kad širdis sustojo.
Kiek laiko truko mūsų kančios, o tai tikrai buvo kankynė, - negaliu pasakyti. Gal 30 sek., o gal kelias
minutes. Kai atsigavome, gyvūno jau nebuvo. Antuanas, kaip visada, susitvardė pirmas, ir jam grįžo visa
ankstesnė energija bei proto skvarbumas.
- Mums grėsė mirtis! ištarė jaudulio neatskleidžiančiu balsu. Jei tai būtų nutikę ne žvaigždėlėkyje, kas
būtų likę iš mūsų?!
Negalėjau susilaikyti ir tariau papriekaištaudamas: Taip besikalbėdami, pakilome žvaigždėlėkiu ir sustojome 50 m aukštyje.
- Manau, kad čia spinduliuotė mums nepridarys bėdų... Ir jo spinduliai turi paklusti atstumo kvadrato
dėsniui, - šyptelėjęs ištarė Žanas.
Tačiau Antuanas liko niūrus. Auka pasirinkome vieną vidutinio dydžio gyvūną ir į jį nukreipėme įvairių dažnių spindulius, pamažu
didindami jų galingumą. Žvėris beveik nejautė ilgųjų bangų, matomo spektro bangų bei trumpųjų
ultravioletinių. Tačiau Ramo banga jau sukėlė jam kažkokį nerimą, o perėjus prie Biuso bangų, jis nedelsiai
spruko.
Dar kelis kartus mes kreipėme bangas į antrą, trečią, ketvirtą gyvūną visada su tokiom pat pasekmėm.
- Atrodo, kad dabar mūsų viršus, - padariau išvadą. Tačiau nusiraminsiu tik tada, kai mums taip
pasiseks ir su milžiniškais... Jei neklystu, štai vienas jų šliaužia...
Ir tikrai, iš už uolų iššliaužė milžinas. Jis buvo toli, todėl prisiartinom ir nuliejom jį Biuso spindulių
pluoštu. Pradžioje gyvūnas tarsi suabejojo, o tada vis tiek judėjo į spinduliavimo centrą.
- Padidinti galingumą!
Rezultatas pasijuto iškart: gyvūnas sustojo, tada ėmė trauktis. Pamažu koncentruodami spindulius ir
perkeldami žvaigždėlėkį, mes įsitikinome, kad negali būti klaidos...
- Štai ir gerai! linksmai šūktelėjo Antuanas. Mes laimėjome varžybas, be to, dar ir lengvai, su
nedidelėmis energijos sąnaudomis. Turiu prisipažinti, kad baiminausi. Ne tai, kad netikėčiau mūsų ginkluotės
galia, tačiau maniau, kad reiks daug energijos, o jei viskas taip paprastai, tai neblogai! Mes lėtai judėjome, kad kruopščiai apžiūrėtume įdomias vietas, ir sukiojomės tai į vieną, tai į kitą pusę,
plėsdami tyrinėjimo lauką.
Per valandą su ketvirčiu įveikėme ne daugiau nei 100 km lygiagrečiai pusiaujui ir 5-6 kartus buvome
nukrypę nuo kurso.
Visiškai tuščias vietoves keisdavo pilnos gyvasties. Nekantrus Žanas, trokštantis naujų atradimų,
pareikalavo padidinti greitį.
- O vėliau vėl bus galima rėplioti vėžlio žingsniu. Žvaigždėlėkis nulėkė 100 km/val. greičiu. Kartu darėm stabtelėjimus, atidžiai ištirdami vietovę.
Daug laiko praėjo be jokių nutikimų, ir jau norėjome pereiti prie lėto skridimo, kai Žanas atkreipė mūsų
dėmesį: - Vanduo? Abejotina. Kažkokia keista spalva, - sumurmėjo Antuanas. Priartėję prie ežero, mes pamatėme, kad rudoka spalva buvo įprasta skysčio spalva.
Mus užplūdo malonus, o kartu ir gilus jaudulys. Juk šis pasaulis, nors ir nelabai svetingas, vis tik kažkuo
panašus į mūsų. Augmenija bangomis dengė lygumą ir, be abejonių, priminė mūsų augalus. Kelias minutes
žvelgėme labai susijaudinę, o Žano akyse netgi sužibo ašaros.
Nors nė vienas tų augalų nebuvo panašus į kokį mūsiškį, vis tik jie priminė ir Žemės žoles, gebenes ir
krūmus, ir medžius, ir grybus, ir samanas, ir dumblius. Tik jų samanos buvo aukštesnės už mūsų karklus,
grybai 7-10 m aukščio, o aukščiausi medžiai nesiekė mūsų krūmų aukščio, tačiau buvo gerokai platesni.
Kai kurie jų, nors ir žemi, išoriškai priminė baobabus. Jie atrodė kaip didelio medžio kelmai, žemai
nupjauto ir pridygusio daugybe jaunų atžalų. Augalų fonas buvo nevienodas ir bendrai paėmus priminė
mūsų miškų spalvų gamą rudenį, kai medžiai tampa panašūs į dideles spalvingas puokštes.
Malonus jausmas, kad esame planetoje, nors kiek panašioje į mūsiškę, mūsų nepaliko, o vėlesni
atradimai dar labiau jį sustiprino: mes pamatėme gyvūnus.
Iš pirmo žvilgsnio negalėjo būti jokių abejonių: tos būtybės, neginčijamai, panašėjo į Žemės gyvūnus,
nors ir turėjo kitokią sandarą, kuri buvo neįprasta mūsų akiai. Keturkojų visai nebuvo: visi tie gyvūnai, ir
dideli, ir maži, turėjo po 5 kojas, kurių penktoji skyrėsi nuo kitų ir, akivaizdu, jos vaidmuo buvo sudėtingesnis.
Kaip ir mūsiškiai, kai kurie žvėrys laipiojo po medžius, kiti plaukiojo vandenyje, treti skraidė ore. Jie
neturėjo plunksnų, tik kailį, žvynus ir niekuo nepadengtą odą. Ir visi, kaip vienas, buvo be uodegų.
Šių tvarinių akių sandara buvo sudėtinga, skirtingos rūšys turėjo skirtingą jų kiekį, tačiau ne mažiau 6-šių.
Regos organų dydžiai, vis tik, buvo mažesni nei mūsų keturkojų ir išsiskyrė savitu blizgesiu. Visai nebuvo
ausų ir šnervių, kurios būtų išsikišę laukan, tačiau visi šie gyvūnai turėjo nasrus su dantų eilėmis... Nė vieno
jų dydis nebuvo didesnis už mūsiškį zebrą. Bendrai paėmus, sandara ir forma jie šiek tie priminė žemiškus.
Kai kurių kaukolės buvo panašios į vilkų, kačių, lokių, paukščių. Kitų galvos buvo kubo ar piramidės formos.
Visi skraiduoliai turėjo po 5 sparnus, padėjusių jiems vairuoti ir tarnavusių kaip letenos. Vandens gyvūnai
turėjo po 5 plaukmenis: 4 šonuose ir vieną ant pilvo.
Aš pasakoju taip, tarsi mes būtume iškart pamatę visą tą nuostabybę, tačiau, iš tikro, tai užėmė nemažai
laiko...
Pradžioje lėtai sklendėme virš vietovės ir sukėlėme nemažą sumaištį skraiduolių tarpe, tuo tarpu
antžeminiai ir esantys vandenyje į mus nereagavo. Įsitikinę, kad apylinkėse nėra tų milžiniškų sutvėrimų,
pradėjome sistemingai tyrinėti ežero pakrantę bei lygumą.
Pirmiausia buvo pažymėta, kad dauguma Marso gyvūnų žolėdžiai. Jie ganėsi graibštė žolę, skabė
lapus. O vėliau pamatėme ir mėsėdžius tai buvo mažesnių dydžių gyvūnai. Stebėjimai truko beveik dvi
valandas, kai pavyko pamatyti skaidančių gyvūnų kovą. Nugalėtojas su auka pasislėpė uolos plyšyje. O po
to pamatėme ir vos už vilką didesnį žvėrį, kuris įveikė ir sudraskė kitą gyvūną.
- Koks pat pragaras kaip Žemėje! paniekinamai mestelėjo Žanas. Tačiau tokios scenos įvykdavo
nedažnai. Žolėdžių buvo gerokai daugiau nei plėšrūnų. Metėme burtus, ir Antuanui iškrito likti žvaigždėlėkyje, laikantis tam tikru atstumu nuo mūsų, tačaiu ne per
arti, kad neišbaidytų mūsų pasižvalgymo ir neišbaidytų gyvūnų.
Aš su Žanu išlipome iš laivo, su respiratoriais, apsiginklavę spinduliasvaidžiais, apsivilkę kostiumais su
Žemės atmosferos slėgiu. Pradžioje pasėmėme šiek tiek vandens iš ežero: jis buvo gerokai sunkesnis nei
Žemėje ir turėjo kažkokį neįprastą, nestiprų ir gana malonų kvapą.
- Jo tankis du su puse karto didesnis nei mūsų vandenynų vandens, - pasakė Žanas, - ir garuoti jis turėtų
mažai. Tik ar tai vanduo? Manau, kad kažkas kita. Reikia įsitikinti.
Kiekvienas mūsų turėjo po nedidelį nešiojamą analizatorių, kurių pagalba buvo galima atlikti pirminius
ištyrimus.
Mėginio skystis užvirė aukštesnėje temperatūroje nei mūsų vanduo, o jo tankis buvo 1,3.
Laikydami parengtus ginklus, pradėjome apžiūrinėti ežero krantą. Gyvūnai bėgo nuo mūsų, išskyrus
mažiausius, kurie, matyt, mūsų nejuto.
- Paprasčiausiai jie mums kažkokie nesuprantami, - tarė Žanas. Taigi, jų nepasitikėjimas grynai
instinktyvus.
Kartais mažiau išsigandę gyvūnai sustodavo tolėliau ir mus apžiūrinėdavo, tačiau tereikdavo prieiti
arčiau, ir iškart pabėgdavo.
- Tie, matyt, protingesni. Jie nori sužinoti, kas mes tokie... Kokia būtų laimė, jei galėtume sutikti
protingas būtybes, panašias į žmones! Prieš mus pasirodė plėšrūnas, panašus į tą, kurį matėme medžiojant. Jis buvo žemas, vos didesnis iš
Niūfaundlendo šunį. Jis pravėrė nasrus, panašius į penkiakampė prizmę, jo akys blizgėjo tarsi jonvabaliai.
Kailis pablizgėdavo violetiniu atspalviu ir priminė purias samanas.
- Atrodo, kad nori paragauti nežinomos mėsos! nusijuokė mano draugas.
Netikėtai pasirodė kitas gyvūnas, primenantis mūsiškę lapę, tik kreivu snukiu, o dydžiu sulig mūsų šernu.
Jį vijosi žvėris, panašus į tą, kurį apžiūrinėjome. Užgintas tarp dviejų priešų gyvūnas norėjo mestis į šalį.
- Visai kaip pas mus Žemėje, - pasakė Žanas, kai vilkai apsupa elnią ar ožką.
Gyvūnas nespėjo ištrūkti vienas plėšrūnų griebė už kaklo, o kitas kibo į šoną. Žanas norėjo įsikišti,
tačiau buvo per vėlu: nugalėtojas perkando aukai kaklą, ir iš žaizdos ėmė tekėti geltonas skystis Marso
gyvūno kraujas.
- Vos be reikalo neiššvaisčiau užtaiso, - pratarė Žanas. Ir nors. Kaip atrodo, šioje planetoje yra
pakankamai energijos šaltinių, vis neverta jos švaistyti!
Susimąstę ėjome toliau. Gal dėl to, kad žmogus adaptyvi būtybė, mes šioje aplinkoje jautėmės neblogai,
tarp šios augmenijos, paslaptingų gyvūnų, jau nieko nebijodami. Dabar mums pradėjo patikti, kad galime
sparčiai judėti sparčiai, tam neskirdami didelių pastangų. O kas dėl kvėpavimo tai mūsų respiratoriai mums
tiekė išvalytą orą, ir todėl jautėmės neblogai.
- Jei čia yra augalų ir gyvūnų, tinkamų maistui, tai čia galime likti kirk tik panorėsime, - kalbėjo Žanas.
Man atrodo, kad čia rasime visa, ko reiks maistui, o taip pat energijos atsargų, reikalingų sugrįžimui... - Šliaužia ar eina? paklausiau. Pamatęs mus, žvėris sustojo ir įsispoksojo savo 12-a akių, kurios tarsi įsižiebdavo, tarsi gesdavo, lyg
būtų lemputės. Dėl visa ko parengėme spinduliuotuvus.
- Geras! apibendrino Žanas. Mes pastebėjome, kad visi gyvūnai mūsų akiratyje kiek pajėgia lėkė šalin nuo šios pabaisos. Akivaizdu,
kad tai buvo pavojingas žvėris. Po trumpo stabtelėjimo, jis vėl pajudėjo link mūsų.
- Neskubėk, mano džiaugsme! šūktelėjo Žanas ir į jį pasiuntė Biuso spindulių užtaisą. Žvėries judesiai
tapo vangesni, tačiau jis nesustojo, o ėmė artėti dar sparčiau. Tada į jį nukreipiau savo spinduliuotuvą. Tai
suveikė: baidyklė sustojo, jo akys užgeso. Tada skubiai apsisuko ir lėtai, tarsi sužeistas, nušliaužė atgalios.
- Vis tik pramušė ir jį tariau Gal, pribaigiam? Žanas gūžtelėjo pečiais ir nusijuokė. Mes užlipome ant kalvelės ir pamatėme mišką. Tai buvo labai
panašu į milžiniškus baltus grybus su kažkokiais ūsiukais ir išaugomis.
Visur buvo grybienos audinys. Nieko, kas primintų lapus. Viršuje sklandė neįprastos būtybės su penkiais
sparnais. Tarp jš buvo ir visai smulkučių, tarsi vabalų, ir didesnių, kaip mūsų balandžiai ar varnos. Tačiau
nebuvo nė vieno su plunksnomis, uodega, o galvos buvo ovalinės ir plikos. Žanas tyliai ištarė: Išėjome į laukymę, kurioje augo lianomis apraizgyti krūmai bei samanos. Visur kyšojo uolos. Aš
sustojau, kad pažiūrėčiau, iš kokio mineralo jos sudarytos, o Žanas nuėjo toliau. Matyt jį irgi kažkas
sudomino, ir jis nesusimąstydamas nusileido į gilią daubą tarp melsvų uolų.
Staiga prieš mane iškilo dvi būtybės, su trimis kojomis ir vertikaliu kūnu, visai nepanašios į tas, kurias
matėme iki tol. Jose, be abejonių, buvo kažkas žmogiška. Jų išvaizda su švaria, beplauke oda, nors ir su
šešiomis akimis ir visai be nosies, priminė protingą būtybę.
Kaip man aprašyti jų išorę? Kaip papasakoti apie jų pilną ritmo ir harmonijos formą, kurią galima
palyginti tik su puikiausiomis graikų vazomis! Kaip nusakyti jų odos švelnius atspalvius, iškart sukeliančius
mintis apie gėles, vakaro bangas, senovines egiptiečių emales! Jos visai neturėjo tokių netobulų išsikišimų
kaip mūsų ausys, nosis ir lūpos.
Pritrenkiančiai atrodė šešios nepaprastos akys! Lyginti su jomis žaviausias akis Žemėje tas pat, kaip
lyginti tyrą jūrą su pelkių dumblyne! Tose akyse švytėjo visos , ankstyvos saulės apšviestų pievų,
padūmavusių tolių spalvos, visas besileidžiančios saulės spinduliuose žaidžiančių upių grožis, puikiausi
ežerų ir jūrų, audrų ir bangų atšvaistai... Nuostabi buvo tų būtybių eisena: kiekviena koja judėjo paeiliui, o kai
marsiečiai sustodavo, kojas sudėdavo trikoju. Buvo vos žemesnio ūgio už mus.
Kol juos apžiūrinėjau, sukrėstas ir nustebintas, jie truputį pasitraukė ir dingo už medžių, o tada vėl išėjo ir
atsistojo kiek nuošaliau. Vienas jų į viršų pakėlė kažką panašaus į kelis kartus apie jį apvytos lianos galą.
Mano kojos tarsi suakmenėjo. Tada pakėliau spinduliuotuvą ir į juos paleidau silpną užtaisą. Ai būtybės iškart
susvyravo ir dingo už uolų.
Kojas atleido po kelių akimirkų, tačiau visa tai mane buvo labai įaudrinę. Visu balsu riktelėjau: Iš už uolos išniro apie 12 tokių pat stačių būtybių, tačiau šįkart tos laikėsi nuošaliai ir po minutės
pradingo: į laukymę leidosi žvaigždėlėkis. Kai jis pasiekė paviršių, laukymėje jau nieko nebuvo. Antuanas
stovėjo prie liuko.
- Ar nematei Žano? šūktelėjau. Kol aš tai sakiau, mudu abu per žiūronus žvalgėmės po vietovę. Dvi ar trys būtybės šmėkštelėjo okuliare
ir dingo.
- Tačiau mes negalim taip palikti Žano, - tarė Antuanas. Ką gi daryti! Patiems ten eiti, tikriausiai labai
pavojinga... Būtybės, mokančios pasiųsti energiją per atstumą, aiškiai yra protingos ir lengvai mus pagautų,
nes jų daugiau nei mūsų.
Liūdnai pažvelgėme vienas į kitą.
- Ir likti čia nesaugu, - tęsė Antuanas. Keista, kad esam gyvi iki šiol. Lipam į žvaigždėlėkį. Iš ten galima
puikiai viską stebėti, galbūt, pamatysim jį.
Įsitaisęs laive, pakėliau jį. Mes skridome virš tai, ką labai norint galėtume pavadinti mišku. Tačiau stačių
būtybių nebuvo nė pėdsakų.
- Matyt, bijo žvaigždėlėkio, - spėjo Antuanas. Skrendam toliau.
Nuskriejome virš laukymės ir vėl nieko nepastebėjome. Tik už kelių kilometrų vėl pamatėme juos. Vieni ramiai
traukė toliau, o kiti, akivaizdu, atliko kažkokius mums nesuprantamus darbus. Mes pastebėjome, kaip vienas
jų prisitaikė į penkiakojį neįprastu ginklu, kokiu ir aš buvau paralyžuotas. Gyvūnas iškart sutrūkčiojo ir
nugriuvo.
- Nėra abejonių, kad tos būtybės Marse tokios pat, kaip žmonės Žemėje, - mestelėjo Antuanas.
Visiškai su juo sutikau. Be to, ir savo judesiais šios būtybės skyrėsi nuo kitų.
- Kad tik pasigailėtų Žano, - atsidusau Laikas nuo laiko grįždavome prie miško laukymės ir sukome aplink ją visomis kryptimis. Nieko. Tirpo
paskutinės viltys. Dabar jau mūsų kelionė į Marsą atrodė kažkokia neapgalvota.
- Argi buvo galima skristi į čia tokia maža grupele, - pasakiau, kai nuo Žano dingimo praėjo 5 ar 6
valandos. Ir mes, tokie protingi, pasielgėme taip kvailai. Praėjo diena, ir mums teko nakvoti virš miško. Mes vėl stebėjome švytinčias tvarinius ore, tačiau širdį
spaudė taip smarkiai, kad nesinorėjo nei stebėti, nei tyrinėti. Dar kartą įsitikinome, kad šioje eterinėje
gyvybėje yra savos ypatybės. Švytinčių gijų virpesiai priminė minios judėjimą dideliame mieste, tik be
paliovos ir sudėtingas. Dažnai tas judėjimas, nežinia kodėl, vyko viena kryptimi. Plykstelėdavo ugnys, kito
švytėjimo ritmas, tai stipėjo, tai silpnėjo, sudarydamos įspūdį apie savotišką pašnekesį. Kai kuriose grupėse
buvo galima spėti esant vieną pradžią, o kitose to nebuvo. Grupes sudarė skirtingas gijų-sruogų kiekiai
nuo kelių iki kelių šimtų. Tąnakt matėme milžinišką tokių sruogų minią iš kelių tūkstančių. Jų ilgis siekė 7-8
m. jos kilo aukštyn beveik vertikalia kolona. Sruogų judesiai buvo nepaprastai greiti, tarsi jie siektų pasiekti
pačias žvaigždes. Nors mums ir buvo nelinksma, mes vis tik pakilome paskui šią minią. Ji pakilo į beveik
kelių šimtų kilometrų aukštį. Po kiek laiko kolona jau nespindėjo. Už jos neliko net kibirkščiuojančio pėdsako.
Kai ji sustojo, tai tik silpnai žibėjo. Praėjo dar pusvalandis, ir visa kolona sugrįžo prie paviršiaus.
- Mes matėme, taip sakant, eterinio pasaulio forumą, - pasakė Antuanas, kai mes vėl pakibome virš
miško. Neabejotinai, ši gyvybės forma subtilesnė už mūsiškę. Mes patylėjome, o tada į baltųjų grybų mišką nukreikėme stiprius prožektorius, neturėdami ypatingų vilčių rasti draugą.
Pradžioje budėjo Antuanas, o aš tuo metu neramiai numigau kelias valandas kaip žmogus, nuteistas
mirčiai, sapnuodamas košmarus ir baisius vaizdus.
Dar tebebuvo naktis, kasi pradėjau budėti. Iki pat aušros sukinėjausi virš piktą lemiančio miško. Mane
užplūdo mirtinas liūdesys. Net jei Žanas ir nebūtų buvęs geriausiu mano draugu, vis tik šioje svetimoje
planetoje jo netektį būčiau jautęs kaip savo esybės dalies atplėšimą. Ši kelionė per žvaigždžių erdves ir
buvimas tolimoje būtybėje mus tris padarė tarsi viena būtybe.
Pagaliau ėmė švisti ir, kaip ir Žemėje tokioje platumoje, iškart atėjo diena. Ir jau ir netekęs vilties, aš vis
dar žvalgiausi į tarpus tarp milžiniškų grybų ir vijoklinių augalų... kaip suvirpo mano širdis, kai pamačiau Žaną.
Jis stovėjo laukymėje ten pat, kur ir pradingo, palei mėlynas uolas. Nukreipiau į jį šaukinio spindulius, ir
jis atsakė ritmingais mūsų kodo signalais. Jis pranešė: Antuanas miego taip pat neramiai kaip ir aš ir iškart pašoko, ai tik jį pašaukiau. Jis net sustingo pamatęs
Žaną laukymėje. Paskubomis paaiškinau, kas nutiko, o Žanas papildė mane signalais.
Aš įsitikinau, kad jų spinduliai praeina tik pro gana plonus kūnus ne storesnius nei 5-6 cm, o
pranikdami netenka galios. Jie nėra mirtini, o tik paralyžuoja. 100 m atstumu jie vos vos juntami. Žinokite tai! Mes greitai supakavome paketą ir nuleidome jį iš 200 m aukščio. Iškart iš po žemės iššoko pora
dešimčių trinogių, labai susidomėjusių tuo įvykiu.
- Ačiū! pasignalizavo mums Žanas, paėmęs paką. Tikiuos, kad netrukus jums pateiksiu nuodugnesnius duomenis.
Mes matėme, kaip jis gėrė ir valgė; ir niekas jam netrukdė. O kai jis suvyniojo likučius, iškart išėjo 4 trikojai ir jį nusivedė.
- Ką tai reiškia? susiraukė Antuanas. Ar jie iš tikro jam dovanoja gyvybę, ar atideda mirties nuosprendį kitam kartui? Antuanas beviltiškai gūžtelėjo pečiais: Truko dar labiau kankinantis, nei išgyvenome skraidydami virš miško, laukimas. Maždaug pusiaudienį
Žanas vėl pasirodė laukymėje ir pranešė: Vienas po kito į paviršių išeidavo trikojai. Jie įdėmiai stebėjo, kaip belaisvis keitėsi signalais su žvaigždėlėkio komanda.
- O jie ir iš tikro labai gražūs, - pasakė Antuanas. Mes žiūrėjome, kaip jie vaikšto, mėgaudamiesi savo judesių plastiškumu ir harmonija. Aš jau sakiau, kad
jie vaikšto paeiliui trimis kojomis, dėl ko atrodo, kad jų eisena trijų taktų. Rankų judesiai iš dalies panašūs į
mūsų. Kiekviena viršutinė galūnė turėjo pirštus, tačiau tai nebuvo žmogaus ranka. Tai, kas atitiko mūsų
pirštus, buvo iškilę iš ovalo formos įdubos,, ir kiekviena ranka turėjo po 10 tokių pirštų. Greitai įsitikinome,
kad šie pirštai galėjolankstytis visomis kryptimis, ir kiekvienų jų judesiai nepriklaus nuo kitų.
Todėl buvo įmanomi įvairūs judesiai, ir jie galėjo imti kelis daiktus vienu metu iš skirtingų krypčių. Jų
drabužiai buvo iš kažkokio augalinės medžiagos, panašios į samanas, ir glaudžiai aptempę kūną. Vienas
trikojų, stovintis greta Žano, įdėmiai stebėjo mūsų judesius.
- Tai labai svarbus asmuo, - pasignalizavo Žanas. Turi didelį autoritetą tarp jų. Su juo kalbuosi ir jam
aiškinu mūsų komunikacijos ženklų sistemą. Reikia dar kelių dienų, kad galėtume palaikyti paprastą pokalbį. Tuo metu stovintis greta trikojis kažką parodė ženklais.
- Spėju, - perdavė Žanas. Jis nori jus nuraminti. O ir aš jau ne taip susrūpinęs dėl ateities, tik sunku be jūsų.
Trikojai
Kita savaitė atrodė lyg amžinybė. Kasdien kalbėjomės su Žanu. Ir kaskart mums norėjosi nusileisti į
miško laukymę, tačaiu jis prašė palaukti dar truputį. Nebuvo būtinybės visąlaik būti netoliese jo, ir todėl mes
atlikdavome tolimas ekspedicijas. Mes išaiškinome tris juostas, kuriose gyveno trikojai.
Visoje planetoje trikojų buvo ne daugiau nei 7 mln. Dauguma jų gyveno po žeme. O labai nedidelė dalis
gyveno akmeniniuose statiniuose, kurių stilius priminė romaniškąjį. Tokie statiniai, o jie, akivaizdu, buvo
ankstesnės kultūros pėdsakais, stovėjo nedidelėmis grupėmis. Tai buvo savotiški miestai, atrodytų sudaryti
iš mažų ir didesnių romaniško stiliaus bažnyčių. Dauguma jų virto į griuvėsius tai liudijo apie trikojų kultūros
nuopuolį, prasidėjusią prieš daugelį amžių. 7 ar 8 miestai buvo taip pat apgyvendinti kaip Paryžius Liudviko
XIV laikais ar Londonas Kromvelio laikmečiu, o dabar juose telikę tik keli šimtai gyventojų. Pramonė buvo sunaikinta beveik visiškai.
Jie gamino mašinas, kiek panašias į mūsų. Tai buvo mechanizmai, skirti žemės dirbimui ir transportui. Jų
išliko nedaug, o važinėjo jie ne ratais, o, atrodo, šliaužiojo, ir gna greitai. Trikojai turėjo ir skraidymo
aparatus. Jie turėjo ryšio priemones, primenančias mūsų telegrafą, bei nesuprantamos paskirties mašinas,
veikusias mums nežinoma energijos rūšimi. Apie mus jau žinojo visur. Į mus žvalgėsi instrumentų, panašių į
mūsų žiūronus, ir. Savaime aišku, pagamintus panašiai, pagalba. Kai mes praskrisdavome virš miestų,
gatvėse susirinkdavo minios. Trikojai išlįsdavo ir iš po žemių. Buvo aišku, kad jie labai susidomėję.
Vėliau matėme kultūros, panašios į tą, kuri buvo Žemėje XIX amžiuje, likučius. Atrodo, kad sustojus
fabrikams ir gamyklos, nuopuolį patyrė ir mokslas.
O kas dėl gyvūnų, tai tik nedaugelis dydžiu buvo didesni už mūsų jaučius. Trikojų apgyvendintas plotas
užėmė visai nedidelę Marso paviršiaus dalį vos daugiau nei 1/10 ir nenusitęsė toliau nei pusė atstumo nuo ekvatoriaus iki polių.
Plokščių tvarinių užimtas plotas buvo kur kas didesnis ir nusitęsdavo toliau į šiaurę ir pietus. Ateitis
priklausė jiems. Ar tai trikojai traukėsi, nugalėti kitų rūšių, ar tai jie negalėjo gyventi kitose planetos srityse, ar
tai nuopuolio rezultatas nežinia. Mums buvo svarbu atsakyti į šį klausimą. Buvo visiškai aišku, kad žvėrių
karalija buvo kur kas jaunesnė už trikojų pasaulį.
- Ateitis jiems, - pasakė Antuanas, mums skrendant virš kitų kraštų. Jie užkariaus planetą! Jie ir be
karo užėmė du trečdalius jos... Bet dar yra ir švytintys tvariniai... Vienuoliktą valandą pamatėme Žaną laukymėje, o apslink nesimatė nė vieno trikojo. Žanas godžiai akimis ieškojo mūsų. Pamatęs, pranešė: Mūsų širdys ėmė smarkiai plakti. Žanas tęsė: Kol Žanas signalizavo mums apie tai, žvaigždėlėkis leidosi į laukymę. Mes palietėme paviršių ir ... Žanas vėl buvo su mumis!
Pradingo slegianti paskutiniųjų savaičių įtampa. Iš džiaugsmo ir jaudulio kelias minutes mes negalėjome
nieko ištarti, tarsi apgirtę nuo susitikimo. Galiausiai Antuanas paklausė: Žvaigždėlėkis stovėjo laukymėje. Pamažu trikojai pradėjo išeidinėti ir stoviniuoti netoliese. Vienas jų priėjo
arčiau ir pamojavo dešine ranka.
- Jis mus sveikina, - paaiškino Žanas ir atsakė trikojui tokiu pat ženklu. Aš skubiai užkaičiau vandenį, o Žanas tuo metu tęsė: Vėl mus apėmė euforija, jau antrąkart po Žano sugrįžimo. Tarpžvaigždinėmis bedugnėmis, beribėm
erdvėm skriejo mūsų mintys link gimtosios Žemės.
- Ir vis tik, - pabosijo Žanas, - man bus labai miela išvysti savo artimuosius.
Kiekvieną vakarą kreipėme akis į Žemę, spindinčią kaip maža žvaigždutė. Ar teks vėl išvysti ją mums,
nepastebimiems jūreiviams Visatos vandenynais?
Mes dėl nieko nesigailėjome, ir Žemės ilgesys negalėjo nuslopinti troškimo tirti. Ateis laikas, kai ištisos
flotilijos skraidys iš planetos į planetą!
Žmonės tokie maži sutvėrimai... Tačiau kokie sutvėrimai!
Trikojų viltys
Kasdien Žanas 3-4 valandom grįždavo pas trikojus, o dalį dienos keliaudavo su mumis. Ir aš, ir
Antuanas labai norėjo eiti su juo, tačiau reikėjo palaukti, kol trikojai įsisavins mūsų gestų sistemą. Žanas be
paliovos mokė mus naujų sąvokų, kurias sužinodavo iš trikojų. Tame moksle, tame naujuose proto
sandūriuose, sunkumai buvo labai dideli, tačiau viską supaprastino aukštesnis nei mūsų masiečių
abstraktaus mąstymo lygius. Taip ir pas mus senosios tautos noriau užsiima abstrakčiu mąstymu nei jaunesniosios...
Kartą žanas, grįžęs iš trikojų, pranešė: Tuo metu, ko Žanas ir jo draugai trikojai pildė ženklų atsargą, mes toliau stengėmės pažinti Marso
dabartį bei praeitį. Mūsų spėlionės pasitvirtino. Požeminiai gyventojai prisimina apie savo buvusią galybę ir
mokslo jėgą. Anksčiau jie turėjo labai išvystytą pramonę, užtikrinančią antžemines ir oro komunikacijas. Jie
mokėjo naudotis įvairiomis energijos formomis, tačiau, kaip atrodo, ir dabar jei turi belaidį ryšį ir
spinduliuočius, skirtus puolimui bei gynybai. Taip pat sužinojome, kad per tūkstančius metų trikojai neturėjo
jokio karo, nors egzistavo kelios skirtingos rasės. Niekada nebuvo prieinama iki grubių susidūrimų, o tuo labiau žudynių.
- O beje, - pasakė Žanas, - jie naikina visokius gyvūnus. Aš supratau, kad jie dažnai kovoja su kažkokia
kita karalija. O tiksliau išsiaiškinti, kaip ten yra, dar nesugebėjau. Tas klausimas mus labai domino, todėl Žanas pažadėjo išsiaiškinti nuodugniau.
Praėjo trys dienos ir jis papasakojo reikalo esmę: Trikojai gali kariauti, tačiau jų užpuolimai nesunaikina stambių plokščiažvėrių, o tik sulaiko juos. Gaila,
trikojų labai nedaug ir jų skaičius pamažu vis mažėja, todėl tenka dirbtinai riboti karinių veiksmų sceną. Vis
daugiau ir daugiau išeikvotų ir nepakankamai apgintų žemių. Kaip tik dabar vyksta žiaurus karas pietuose tik negaliu pasakyti,
kokiu atstumu nuo čia. Būriu slenka plokščiažvėriai, palaipsniui užima teritoriją. Man atrodo, kad trikojai tikisi mūsų pagalbos.
- Gaila, kad mes beveik nieko negalim padaryti dėl jų, - pratarė Antuanas. Susitikimas
Neapsakomai maloniais buvo mūsų pirmieji įspūdžiai. Mes susitikome su penkiais trikojais keli metrai
nuo žvaigždėlėkio po dideliu lietasargio formos augalu. Jie nuo mūsų nenuleido savo nepaprastų akių.
Viskas juose buvo nepaprasta, jei nepriminė nė vienos žemiškos būtybės, tačiau juos pamatę mes pajutome
protų giminystę ir mus apėmė simpatijos trikojams jausmas. Pirmiausia stebino jų akys, nuostabiai
harmoningai derėję su išvaizda. Kiekviena akis turėjo savo atspalvį, kuris visąlaik kito. Ta spalvų įvairovė ir
kaita liudijo apie jų mąstymo įvairovę. Jų grožis viršijo bet kokį žmogaus supratimą apie grožį. Gražiausios
moters ar kūdikio akys atrodė neišraiškingomis lyginant su jų. Pirmasis ir labai stiprus įspūdis dar labiau
sutvirtėjo. Net Žano akys neteko savo patrauklumo, nors anksčiau jas laikiau labai gražiomis.
Kadangi turėjome daug laiko, Žanas spėjo mus išmokyti įvairių bendravimo ženklų, užsifiksavusių mūsų
galvose ir raumenyse,, ir dabar mes nesunkiai vieni kitus supratome. Trikojai greitai ir tiksliai viską
suvokdavo, vaizdžiai papildydami tai, ko mes nesugebėdavome perteikti.
- Aš žinau, - perdavė mums atrodžiusiu svarbiu asmeniu, kokiu iš tikro ir buvo, - kad atskridote iš kitos
planetos. Jūs gerokai labiau išsivystę nei mes ar mūsų protėviai.
Pasirodė, kad liūdna gaida šmėkštelėjo jo įvairiaspalvėse akyse.
- Kodėl taip manote? paklausė Antuanas. mes paprasčiausiai nepanašūs į jus. Po tam tikro svyravimų paklausiau: Šį klausimą man teko pakartoti, naudojantis įvairiais ženklais.
- Taip, mes labai jį mylime. Mes būtume laimingi, jei nebūtų priešų, nors jau senai mūsų tėvai ir protėviai
žinojo, kad trikojų rasė gali išnykti ir be prievartos.
Po kelių bandymų jis patikslino savo mintį: Kokia nepaprasta jėga įprotis! Aš jau visiškai pripratau prie jų glotnių veidų, kuriuose nebuvo negražių
priedėlių, kuriais įkvepiame orą ir uodžiame, pripratau prie jų kūnų, taip nepanašių į mūsų, išvaizdos ir ilgų
galūnių, kurios jiems tarnavo tarsi rankos. Ir pamažu ėmiau jausti, kad viskas tampa įprasta.
Labiau, eni jų sandara, mane stebino nuolatinis jų tylėjimas. Ne tik todėl, kad jų kalba buvo išimtinai
vzualinė, bet ir todėl, kad jie neskleidė jokių garsų, kokius skleidžia Žemės būtybės.
- O gal jie nieko ir negirdi? paklausė Antuanas. Antuanas pats pabandė to paklausti, tačiau jo nesuprato. Jie neturėjo jokio supratimo apie kalbėjimą ir aplamai apie garso virpesius.
- Tačiau, - paaiškino Žanas, - jie gali lytėjimu suvokti tokius grunto virpesius, kokių mes visai nejuntame.
Pvz., jie jaučia, kada naktį prie jų artinasi plokščiažvėriai, ir tai taip aiškiai, kad mes, žmonės, tegalime tik svajoti. Kol taip kalbėjomės, atėjo ir kiti trikojai.
- Su jais dvi moterys, - paskelbė Žanas. Aš negaliu jų vadinti patelėmis.
Mes iškart jas atpažinome: jos buvo gerokai aukštesnės už vyrus ir dar labiau nei mūsų moterys skyrėsi nuo jų.
Beviltiška aprašinėti jų žavesį ir patrauklumą. Jei būčiau poetu, prisiminčiau ir apie žvaigždes, ir apie
miškus, ir vasaros vakarus, ir pavasario rytus, ir sklindančios bangos grožį ir vis tiek nieko nepasakyčiau.
Jose nebuvo nieko, kas primintų žmogiškąjį ar gyvūnų grožį. Veltui ko nors panašaus ieškojau savo
prisiminimuose, išgyvento gyvenimo vingiuose. Tai buvo nepriekaištingas grožis! Ir kiekvieną minutę tuo vis labiau įsitikinau.
Teko pripažinti, kad mūsų grožis tai tik realios tikrovės pritaikymas žmogaus veiklai.
Aš visada laikiau, kad žmogaus išvaizda su minkštu priedėliu, kuris išskiria gleives nosimi, dviem
bjauriomis ausimis, burna, kuris kartais primena išžiotus nasrus bjaurus vaizdas, jei atsižvelgsime į žemas
nosies, burnos ir ausų funkcijas, tai žmogaus veidas nė kiek ne geresnis už laukinio šerno snukį, žalčio ar
lydekos galvą! Ir juk visas patrauklumas priklauso nuo instinkto, to paties instinkto, kuris būdingas ir hipopotamui, varnai ar rupūžei...
Todėl aš įsitikinęs, kad estetinis suvokimas priklauso nuo mūsų nuotaikos, ir būtų visiškai kitoks, jei išvaizda būtų kitokia.
O jaunosios marsietės patvirtino mano teoriją: gražiausioji jų buvo puikiu įrodymu, kad gali egzistuoti
grožis, prieinamas mūsų suvokimui ir kartu visiškai svetimas ir mūsų aplinkai, ir mūsų evoliucijai.
Pokalbis tęsėsi ir perėjom prie rimtų temų. Trikojai mūsų paklausė, ar padėsim jiems atmušti priešų
antpuolį. Jie galėdavo nesunkiai nuvyti smulkius ir vidutinius plokščiažvėrius, tačiau didesnių nuginimui jiems
tekdavo koncentruoti į vieną tašką daugelio spinduliuotuvų bangas ir laikytis kaip galima atokiau, kad
nepatirtų didelių nuostolių. O ir trikojų energijos atsargos nebuvo didelės.
- Ar jūsų protėviai buvo geriau ginkluoti? paklausiau. Toks buvo trikojų atsakymas, kurį gavome po daugelio klausinėjimų.
- O ar jūsų priešai organizuoti? paklausė Antuanas. Kurį laiką mes tylomis žiūrėjome vienas į kitą, o tada Antuanas tarė: Trikojai atidžiai sekė mūsų jiems nesuprantamą pokalbį. Jie jau žinojo, kad mūsų garsai sklinda iš burnos
ir įdėmiai sekė lūpų judesius. Žanas pasisuko į juos ir parodė ženklais: Teko pakartoti kelis kartus, kol trikojai suprato, kame reikalas. O kadangi jie savo mašinoms išgauna
energiją, mums dar nežinomą, tad galiausiai išsiaiškino, ką norėjo pasakyti Žanas.
- Mes jums padėsim, - paaiškino pagrindinis jų. jei esate tikri, kad mūsų bendradarbiavimas jums padės. Tai sužinoję trikojai labai apsidžiaugė ir jų akys sublizgo.
O viena moterų, toji, kuri buvo gražesnė, nepatikliai paklausė: Sunku pasakyti, kaip mes supratome, kad trikojai apsidžiaugė. Jų džiaugsmas pasireiškė ne taip, kaip
pas žmones. Ypač džiaugsmą išreiškė jų akys, be paliovos keisdamos atspalvius, o jaunajai marsietei tai teikė ypatingą žavesį.
Gracija
Dėl įpročio jėgos mūsų ryšiai su trikojais sustiprėjo. Mes jau pripratome prie jų, su jų išvaizda, eisena ir
papročiais, ir mums atrodė, kad mes jau ilgą laiką gyvename su jais.
Aš sakiau, kad trikojų būstai daugiausia yra po žeme. Dieną jie praleidžia Marso paviršiuje. Dabar jau
žinojau, kad jie taip darė tam, kad nejustų smarkaus atšalimo naktį. Tam tikrame gylyje ten buvo gana šilta,
nes iš apatinių planetos sluoksnių atsklisdavo vidinė šiluma. Kasti marsiečiams nereikėjo: planetoje buvo
gausu koridoriais sujungtų olų į jas vedė daugiau ar mažiau nuožulni praėjimai, dažnai siekiantys 2-3 tūkst. m gylį.
Laikui bėgant technikos pagalba trikojai pagerino savo gamtines buveines. Kartais tos požeminės olos
natūraliu būdu išsiplėsdavo ir viduryje susidarydavo nedideli ežeriukai. Leidžiantis giliau, sienos pradėdavo
švytėti. Mes įsitikinome, kad tai vyksta dėl radioaktyvaus skilimo, nors ten ir neradome medžiagų, panašių mūsų violiui ar radžiui.
- Be abejonių, - kartą pasakė Antuanas, - radioaktyviosios iškasenos išeikvotos paviršiuje, tačiau
dideliame sluoksnyje turėtų būti gausių sluoksnių.
Tačiau mes, nerasdami radioaktyvių elementų, atradome tokias medžiagas, kurios besijungdamos
išskirdavo labai aukštą temperatūrą ir aukšto dažnio spinduliavimą. Tos temperatūros pakako, kad veiktų
mūsų aparatai. Tad dabar turėjome galimybę išgauti energiją ir reguliariai pasipildyti jos atsargas.
Be to, tų paieškų metu, radome būdą, kaip palaipsniu medžiagų išskyrimu planetos drėgmę paversti
mūsų įprastu vandeniu ir sukūrėme tris metodus valgomų produktų pasigaminimui iš trikojų maisto. Tad galėjome čia likti kiek tik panorėsime.
Nuolatinis buvimas su mūsų šeimininkais suteikė galimybę pagerinti bendravimo su jais techniką, kai buvo
kalbama apie įprastinius dalykus. Trikojų pramonę buvo galima palyginti su XIX a. Žemės pramone. Jie moka
naudotis Saulės šilumos energija ir aukštų temperatūrų technologijomis.
Jų metalurgija labai panaši į mūsų, o tekstilės pramonės nėra visai. Drabužius jie gaminasi iš mineralinių
samanų, išvalydami jas ir suteikdami nepaprastą tvirtumą bei lankstumą. Miega jie lovose iš plačių lanksčių
plokščių, pritvirtintų prie rėmų keliais kabliais. Baldai tokie įvairūs, kad sunku juos aprašyti, nors, bendrai
paėmus, jie primena mūsiškius įvairių epochų ir tautų baldus. O jų žemdirbystė primena grunto apdirbimą
spinduliavimu: dirvą vos vos suaria, o tada prieš sėją ją paveikia bangomis bei srovėmis. Augalų šaknys lengvai auga
taip apdorotame grunte. Jau nuo seno trikojų maistas išimtinai skystas ir jie ją vartoja naudodami vamzdelius, panašius į mūsų nendres.
Asmeniniame ir visuomeniniame gyvenime jie turi daug ;laisvės. Galima sakyti, kad nusikalstamumo
laikai pas juos praėjo, kaip praėjo ir įtarumo laikai. Jiems nereikia jokių pastangų savo laisvės išsaugojimui ar
kitų laisvės suvaržymui. Jie nežino nei skurdo, nei turtų. Kiekvienas gali dirbti savo darbą su tokia būtinybe
kaip skruzdė, tačiau visiškai išsaugodamas savo individualumą.
Beveik nėra trikojų, kurie ryžtųsi kokiam nors prievartos aktui: tokius čia laiko nenormaliais. Tai nereiškia,
kad jie be emocijų. Jos yra, ir nepaprastai stiprios! Blogiau reikalai su meile. Ją, kaip ir mes, patiria, tačiau
pavydo jau seniai neturi. Kaip ir pas mus, nemylimos moterys labai dėl to kenčia.
Ir vyrai, ir moterys neturi jokio supratimo apie laisvo pasirinkimo suvaržymą.
Dažnai myli kelis ir dėl to nekyla jokių dramų. Bet juk ir Žemėje tėvas ar motina myli kelis vaikus. Gal tai
todėl, kad marsiečiai jaučia ir žino, kokia beviltiška jų padėtis su gyventojų prieaugliu. Jau kelis tūkstančius
metų trokojai žino apie savo rasės nuopuolį ir lieka tam abejingi, tebegyvendami pilnavertį gyvenimą.
Kai kartą kalbėjausi su vienu iš draugų, kurie jau gerai mus suprato, jis man pasakė: Tačiau, net jausdami savo egzistavimo lemtį, jie buvo žvalūs ir ramūs.
O kaip pas juos su meile? Praėjo daugelis mėnesių, kol susidariau to supratimą. Gal ir ne taip
nuodugniai, tačiau mums, žmonėms, daugiau ar mažiau pakankamą.
Nors, daugelio ypatybių aš taip ir nesupratau, taip kaip trikojai taip ir nesuprato mūsų kalbos.
Fizinė jų meilės esmė tai vis dar didesnė paslaptis nei gėlių meilė. Jų apsikabinimai, o kartais tai
panašu į meilės aktą tai kažkas nepaprastai tyra. Tuose apsikabinimuose dalyvauja visas kūnas kažkokiu
nematerialiu būdu. O jei tame ir yra kažkas materialaus, tai, aišku, atskirų atomų, išretėjusio oro lygmenyje.
Kūdikio gimimas tai ištisa poema!
Motinos kūnas ima fosforiškai švytėti, šviesa palaipsniui stiprėja ant jos krūtinės, kur tampa labai ryškia.
Tada ji priekyje pariša minkštą prijuostę, panašią į didelį baltą žiedą, ir joje auga kūdikis. Naujagimių
maitinimas vyksta nepastebimai iš motinos kūno sklindančiu spinduliavimu.
Man atrodė, kad gimime ir pirmomis tų kūdikių gyvenimo dienomis yra kažkas dieviška. Visame tame nebuvo nieko bjauraus, kaip ir meilės akte.
Kol mes vykdėme savo paieškas, o tai užėmė daugiau nei 3 mėn., galėjome artimiau susipažinti su mūsų draugais.
Jų rega gerokai sudėtingesnė už mūsų, nes jie gali matyti infraraudonuosius ir ultravioletinius spindulius.
Kiekviena iš trijų akių porų priima savo spindulių spektrą. Esanti aukščiau priima spektro dalį nuo ryškiai
geltonos iki tamsiai mėlynos. Vidurinė pora nuo raudonos iki infraraudonos, o apatinė nuo violetinės iki
ultravioletinės. Labai išvystytas lietimas: jie suvokia labai nežymius žemės virpesius. Taip pat suvokia ir
pokyčius atmosferoje. Tad klausos nebuvimas jiems kompensuojamas gerai... Visi jų menai vizualiniai,
tačiau jie ne statiniai, kaip mūsų tapyba, mūsų piešiniai, mūsų skulptūra. Jų menas dinaminis ir ryškus, jų
spalvos labiau tūrinės ir kintančios nei mūsiškės ir turi tą patį vaidmenį kaip mums garsai.
Kartais man atrodė, kad štai jau suprasiu visą jų meno subtilumą ir grožį, tačiau, gaila, tai tik atrodė.
Bergždžios buvo visos mano pastangos. Čia turėjau ir pomėgį, neįprastą ir geriausią savo gyvenime.
Marse, kaip ir Žemėje, atsitiktinumai valdo įvykius. Man teko kelis kartus susitikti su ta gražia būtybe,
apie kurią kalbėjau anksčiau. Domėdamasi mūsų Žeme, ji nuolat būdavo šalia. Ji greitai įsisavino mūsų
optinį ryšį ir labai troško sužinoti apie Žemę, iš kurios atskridome, išsiaiškinti žemiško gyvenimo paslaptis.
Aš jai aiškinau gyvenimą mūsų planetoje, kuri, jos nuomone, buvo geresnė, nei trikojų, vien todėl, kad įstengėme perskristi kosminę bedugnę.
Ji be paliovos klausinėjo mane ir norėjo sužinoti visa, o jos akyse mainėsi spindesys ir jos buvo
nuostabiausios akys iš visų jos draugių. Sunku apibūdinti tą jausmą, kuris mane traukė prie jos. Čia buvo ir
sudievinimas, ir džiugesys, kad kasdien atskleidi aukščiausiąjį grožį, ir susižavėjimas tikrąja to žodžio
prasme. Tačiau susižavėjimas, kuris apėmė mitinį Elianą, kai jis išvydo deives, ir švelnumas, nesulyginamas
su jokiu kitu švelnumu nei su meilės, kuri atrodė neįmanoma, švelnumu, nei artumo, kuriam reikia didesnio
dvasinio giminingumo, švelnumas, nei švelnumas matant kūdikį su niekuo nesulyginsi to jausmo. O ir
nenoriu jo su niekuo lyginti!
Prisimenu, kaip vaikščiojame su juo po mišką, ežero pakrante, žaviomis laukymėmis. Gyvenau
kažkokiame pasakų pasaulyje apimtas to pakylėto jausmo, kai dingsta laikas, ir tave apima mažo vaiko nerūpestingumas.
Kartą ilgai sėdėjome prie ežero. Atėjo vakaras, giedras Marso, kuriame žvaigždės gerokai ryškesnės nei
mūsų kalnų viršūnėse, vakaras. Gracija, taip ją vadinau, buvo apimta mūsų Žemės stebuklų klausymu, ji juos
priėmė kažkaip dieviškai. Staiga skaidriame danguje išvydome paslaptingą švytinčių oro tvarinių spindėjimą.
Kurį laiką stebėjau jų nuostabius judesius, o tada pasignalizavau (nes abu dar matėme vienas kitą): Ji atsakė, ir tas atsakymas mane nustebino: Žvelgėme į naktį. Gracijos akys švytėjo tarsi Oriono žvaigždynas ir, atrodė, lengvu prisilietimu glamonėjo mano išvaizdą.
- Jei Žemėje nėra tokių tvarinių, ji juos pagimdys ateityje, ir dar didesnius bei gražesnius nei Marse. Jūsų
planeta viskuo privalo būti geresnė už mūsų!
Tylomis ėjome per mišką, ir mano jausmas tą vakarą dar labiau sustiprėjo. Aš pamilau ją, ir toje meilėje
susiformavo savi atspalviai. Kažkoks nepaprastas ryšis sustiprėjo tarp mūsų, ir tai visai nebuvo panašu į
šiurkštų žemiškų būtybių jausmą. Atrodė, tarsi ji norėtų dažniau būti su manimi. Kartą jos paklausiau: Ir atrodė, tarsi čia pasąmonėje gimė naujas pasaulis, o iš jo gelmių kilo naujos, nežinomos būtybės, ir
paslaptingas spindėjimas atgaivino praeities legendas, ir viskas tapo įmanoma didžiosios gamtos
kūriniuose: aš jaučiau, kaip stiprėja ryšiai tarp Gracijos pasaulio ir paslaptingo mano tolimų protėvių
pasaulio. O argi įmanoma aprašyti tuos jausmus, aki žvaigždės suspindo mano mažoje žmogiškoje širdyje!
Tie jausmai, kurie apėmė mane visą, tarsi kalnų srauto sraunios bangos tirpstant ledams ir po stiprių liūčių.
Karas su plokščiažvėriais
Mūsų pasirengimams prireikė daugiau laiko nei tikėjomės. Mes visiškai apsirūpinome energija, maisto
produktais ir pranešėme savo draugams Marse, kad esame pasirengę kovai su plokščiažvėriais. Maždaug
antroje vasaros dekadoje žvaigždėlėkis nutūpė 3 km atstumu nuo priešo užimtų teritorijų. Tai buvo lyguma su
neaukštomis kalvomis. Trikojai norėjo ją išlaisvinti, nes čia buvo du ežerai ir keli kanalai.
Mes savo draugams pagaminome daug didelio galingumo spinduoliuotuvų. Be to, dar 5 spinduliuotuvai
buvo laive. Kelis kartus apskridome teritoriją: plokščiažvėriai dar nepilnai ją užėmė, tačiau jau daug gyvūnų
nužudė, o likusieji beveik visi pabėgo. Puldamos plokščiosios būtybės sustojo priešais plačią žemės juostą,
kur kadaise tekėjo upė. Visa jų užimta teritorija prilygo beveik 3 tūkst. ha, tačiau plokščiažvėriai, o jie buvo
įvairų dydžių, joje užtruko vos kelias dienas ir traukėsi, kad užleistų vietą naujiems. Nebuvo įmanoma
pastebėti kokią nors tvarką tuose persitvarkymuose, kaip ir tų tvarinių judėjimuose užimtoje teritorijoje. Veltui
ieškojome kokių nors užuominų apie organizaciją, visur tebuvo pastebimas tik chaotiška tėkmė.
- Aš buvau įsitikinęs, kad atskleisiu jų kokį nors vieningą siekį, - pasakė Antuanas. Žinoma, ne tokį,
koks yra avilyje ir skruzdėlyne, nors, bent jau, tokį, kaip migruojančių paukščių. Tačiau čia, matyt, tėra tik
puolimo instinktas, pilnai pasireiškusiu judėjimu iki išdžiūvusios vagos, ekspansijos kvintesencija.
Beje, ji nebuvo kliūtimi jiems. Mes matėme, kaip jie įveikdavo ir didesnes kliūtis. Iš trikojų sužinojome,
kad taip buvo visada, kiekviena plokščiažvėrių ataka visada baigdavosi ilgoka pauze. Niekada jie neslinko
toliau tol, kol savo poreikiams išnaudodavo užimtą teritoriją. Tame buvo kažkoks paslaptingas dėsningumas, kurio niekada nepastebima tarp gyvūnų Žemėje.
- Pauzė mums nesutrukdys, - pareiškė Žanas. Mes pranešėme draugams apie mūsų ketinimus ir išstatėm aparatus, kuriuos trikojai jau išmoko valdyti.
Tada Žanas kreipėsi į tą, kuris nebyliu susitarimu buvo trikojų vadu šio puolimo metu. Mes jį vadinome Nenugalimuoju vadu.
- Nieko nedarykite, kol neduosime signalo... Dabar išvalysime upės žiotis.
Žvaigždėlėkis pakilo į nedidelį aukštį. Buvo matyti, kad plokščiažvėriai-gigantai zujo visomis kryptimis
užimta žeme tarp gausybės smulkių ir vidutinių, kas priminė skruzdėlyną. Upelio žiotys, buvusios šiaurės
rytuose, į ilgį buvo 10 km, o į plotį kilometras. Ten šliaužiojo kokia dešimtis gigantų. Mes iš ankstesnės
patirties žinojome, kokių spindulių jie nemėgsta ir pradžioje smogėme vienam milžinui: jis tarsi suakmenėjo,
o tada ėmė trauktis atatupstas. Išviję jį, perėjome prie antro, trečiojo. Jau išvijome penkerius ir nusitaikėme į
šeštąjį, kaip pamatėme du naujus, kurie sparčiai artinosi.
- Štai ko reikėjo baimintis, - pratarė Antuanas. O kas, jei toks puolimas bus palei visą liniją? Kaip tada gintis? Ir kiek energijos teks išnaudoti? Milžinas artinosi prie žiočių. Mes jį paveikėme jį silpnu spinduliavimu. Pradžioje pasirodė, kad tai jo
nesulaikė, ir jis toliau artėjo. Tačiau netrukus jo judėjimas sulėtėjo.
- Sustojo!
Ir iš tikro, jis sustojo ir stovėjo ilgą laiką. Galiausiai žvėris ėmė trauktis.
- O mes taip galime sutaupyti nemažai energijos! džiugiai šūktelėjo Antuanas.
Tam, kad pakeltume kovinę mūsų draugų dvasią, mes nusprendėme kol kas netaupyti ir kuo greičiau
išvyti gigantus iš žiočių. Kaskart, kai prisiartindavo naujas milžinas, mes lengvai jį nuvydavom mažomis energijos sąnaudomis.
Praėjo trys ketvirčiai valandos ir mes jau buvome įvykdę iškeltą uždavinį: žiotyse teliko tik maži
žvėriūkščiai, kuriuos trikojai galėjo išvyti savo jėgomis. Mūsų sėkmė taip pakėlė trikojų dvasią, kad jie
žvaigždžių klajūnų nurodymus vykdė tarsi dievų įsakymus.
- Bandymas pavyko, - pasakė Žanas. Sužinojome daug naudingų dalykų. Spinduliuoti silpnomis
dozėmis galima gerokai ilgiau. Aš manau, kad tame yra kažkas svarbiau nei energijos ekonomija: tų tvarinių
išlaikymu per atstumą mums reiks nedidelės talpos akumuliatorių...
Trikojai nesunkiai išmoks gaminti tokius aparatus ir panaudoti, jie gaus energiją iš Saulės radiacijos ir be
perstojo skleis bangas. Tad jų ginama zona bus neprieinama.
Kol Antuanas budėjo, saugodamas žiotis, mudu su Žanu nuėjom pas trikojus. Jie mus sutiko su
neslepiamu džiaugsmu. Tūkstančiai akių blizgėjo, jų išvaizdai suteikdami fantastinį vaizdą. Ypač spindėjo
moterų akys tos gyvosios gėlės, spindinčios tarsi milžiniški jonvabaliai. Nežinodama, kaip išreikšti savo
susižavėjimą, Gracija man pakartojo: - Upės... Vanduo, kuris ritasi bangomis... Bangos, kylančios aukštyn ir lūžtančios, - jūs man apie jas
pasakojote. Kaip visa tai nuostabu! Ir aš jaučiu, kad kažkur mano esybės gilumoje iškyla prisiminimai,
žinoma, ne mano prisiminimai jie ateina iš amžių gelmių, iš tų laikų, kai ir marsiečiai žinojo, kas tai yra
gyvasis vanduo.... ir pakartojusi: - Gyvasis vanduo! suvirpėjo visu kūnu.
Su trikojais sudarėme puolimo planą. Buvo nuspręsta pamažu plėsti atakos frontą, pradedant nuo jau
apvalyto buvusių žiočių ruožo. Mes pasirinkome šią taktiką, o ne puolimą plačiu frontu, nes tai leido
pripratinti trikojus elgtis su aparatais ir kartu taupiai naudoti energiją. Be to, taip veikiant, mes nepaliksime
jokios praleistos vietos, iš kur galėjo kilti netikėtas pavojus mūsų draugams arba mums patiems.
Puolimas prasidėjo antrame dienos trečdalyje. Ekonomiškai naudojant kovinę energiją, per kelias
valandas mes nuvijome plokščiažvėrius beveik 3 km, t.y. išvalėme apie 500 ha. Liko daug mažų tvarinių,
tačiau jų išvijimui būtų tekę švaistyti laiką, todėl kol kas atsisakėme tų planų. Artėjo naktis. Mes pastatėme
gynybinę spinduliuočių liniją, juos išdėstę vėduoklės pavidalu. Jie buvo mažo galingumo, tačiau vis tiek
turėjo laikyti priešus per atstumą.
- Mums bus sunku pastatyti tokią užtvarą, kai išvalysime 5-6 kartus didesnį plotą, - padarė išvadą Žanas.
Mes turime per mažai aparatų. Tai buvo gana nesunkus darbas, nes jau turėjome pakankamai medžiagų ir patirties. Be to, šie aparatai
buvo nedideli ir jų nereikėjo gaminti su tokiu tikslumu, kaip ankstesnius. Apie savo planus papasakojome
Nenugalimajam ir jis suprato š io reikalo svarbą. Švytinčios trikojų minios susirinko aplink didelius laužus. Šis
taboras mums priminė praėjusius laikus, kai kariai prieš mūšį susirinkdavo naktį, praėjusius amžius, kai
žmonės puldavo vienas kitą, ginkluoti ietimis, lankais su strėlėmis kol dar nebuvo galingų patrankų ir
aeroplanų. Šmėkštelėjusi viltis, atrodo, gražino šiai miniai ankstesnį rasės įkarštį, kuris per amžius jau buvo beveik išblėsęs.
- Mūsų pasaulis tarsi atjaunėjo! man pasakė Gracija. Vėl sugrįžo viltys. Daugelis mūsų tikisi, kad
Žemė Marsui suteiks naują gyvybę. Tasai vaizdas, be abejo, perdėtas ir labai blyškus lyginant su tikrove. Gracijos akys gerokai mielesnės,
gerokai žavesnės nei Žemės būtybių akys. Jos buvo tarsi ryškių įvairiaspalvių žvaigždžių žvaigždynas.
Mes išėjome iš stovyklos ir vėsioje tamsoje žiūrėjome į paslaptingą oro tvarinių šokį. Kažkokiu mistiniu
nušvitimu, tuo labiau, kad šalia buvo Gracija, siekiau suvokti tas stebuklingas būtybes.
- Ne, mes niekada nesuprasime jų, - pasakiau. Kokį mielumą ji įdėjo į tuos žodžius. Aš suvirpėjau.
- Gracija, aš norėčiau sužinoti, kas tu? Ir prisiglaudė prie manęs. Aš pajutau, kaip per visą mano kūną perbėgo kažkas labiau nepajuntama nei
aromato banga, nei melodijos garsai.Tarsi aš atgimiau kažkokiame kitame gyvenime, sklidiname nuostabaus
grožio ir jame buvo Gracija praeitybei bei ateityje.
Atvėso. Mes grįžom prie laužų ir atsistojome greta Nenugalimojo vado Gracijos tėvo. Jis žvelgė į mus
su kažkokiu susidomėjimu ir, matyt, stebėjosi neįprastais jausmais, kilusiais tarp jo dukters ir manęs. Atrodo, kad jam tai patiko.
Tame nebuvo įmanoma įtarti kokį nors kūnišką potraukį pernelyg didelis buvo skirtumas tarp trikojų ir
žmonių. Ir jei tai būtų įmanoma, tėvas, tikriausiai, irgi nesijaudintų. Neįprastoje spindulingoje marsiečių
meilėje nebuvo nieko grubaus, bjauraus ir juokinga, kaip jau sakiau, nėra nei pavydo, nei neapykantos, nei
nuoskaudos. Čia nei tėvas, nei motina nesijaudina dėl to, ką myli jų vaikai. Ir du mylintys gali parodyti
nepaprastą ištikimybę vienas kitam, be jokių dirbtinų ceremonijų, be niekam nereikalingų kvailų garantijų. O
kas dėl vaikų, tačiau čia dėl jų jau daugelį tūkstantmečių rūpinasi tuo suinteresuota visuomenė.
Čia nėra šeimos kaip kad mes suprantame, nors vaikus myli lygiai taip pat. Ir niekam nekyla abejonių, ar
tikrai tai jo vaikas: trikojai turi neklystantį instinktą, leidžiantį jiems iškart pajusti, tai jo ar ne jo naujagimis. Ir jei
mano potraukis Gracijai buvo malonus Nenugalimajam, tai tik todėl, kad ir jis labai pamilo ateivius iš Žemės.
Jo proto galia, didesnė už kitų trikojų, priminė jo protėvius. Vėliau jis man pasakė, kad mums pasirodžius
jam kilo ankstesnės svajonės apie ateitį, o gyvenimas vėl įgavo prasmę. Tą vakarą jis manęs paklausė: Šilta ir malonu buvo prie laužų. Iš vado aiškinimų aš dar kartą įsitikinau, kad protiniai marsiečių sugebėjimai buvo aukštesnio lygio nei mūsų.
- Nesuprantu, kodėl jūsų rasė, turėdama tokį svarbų protą, užmetė kūrybinę veiklą? Katastrofa
Kitas keturias dienas pamažu plėtėsi išvalyta teritorija, sudaranti jau 1800 ha. Tačiau tada reikėjo sustoti
ne todėl, kad sumažėjo energijos ištekliai, kuriuos buvo galima nesunkiai papildyti, o todėl, kad buvo sunku išlaikyti gynybos liniją.
Dėmesį sutelkėme į gynybinių akumuliatorių gamybą. Keturi tokie nedideli aparatai, išdėstyti viena linija,
spinduliavo maždaug kilometro atstumu. O mums reikėjo išlaikyti kokių 5 km atstumą, kas labai trukdė
tolimesniam pasistūmėjimui. Todėl nusprendėme padidinti įrenginių kiekį ir visą dekadą visa stovykla juos gamino.
Marsiečiai nesunkiai atliko pavestą užduotį, kai esmę sudarė paprastas kopijavimas, ir tai darė labai
meistriškai. Tačiau vos tik reikėdavo sugalvoti ką nors nauja, jie atsidurdavo aklavietėje. Tačiau mums
pateikus priimtiną sprendimą, jie vėl tęsė taip pat lengvai. Ir vis tik darbas vyko sparčiau nei būtų atliekamas
Žemėje. Trikojai gamino aparatų pagal pavyzdžius partijas. Praėjo dar dvi savaitės ir visa linija buvo
apsaugota. Akumuliatoriai eikvojo nedaug energijos ir lengvai pasikraudavo nuo Saulės spindulių.
Suorganizavę trikojų darbą, mes išsivadavome nuo rūpesčių, o tai leido mums artimiau pažinti
plokščiažvėrius. Vėl jų užimtose vietose, kaip ir anksčiau apgyvendintose, nebuvo didelio skirtumo tarp
augalų ir gyvūnų karalijų. Visi augalinio tipo plokščiažvėriai ima maistą iš dirvos, o to tipo gyvūnai
mėsėdžiai. Maistą jie priima kūno paviršiumi, nes neturi nė vienos angos burnai. Medžiagas įsiurbia visa oda.
Auka žūsta tik išimtinais atvejais: pradžioje ji tarsi suakmenėja ir jos gyvybinės funkcijos sustoja, o vėliau vėl tampa veiksni.
Mums buvo nesunku gaudyti mažus ir vidutinius plokščiažvėrius, - ir mes tyrėme jų anatomiją. Tačiau ir
iki šiol mes neišsiaiškinome, kaip funkcionuoja jų organai, ir negalėjo jų atpažinti. Kaip jau sakiau,
aukštesnieji plokščiažvėriai turi trigubą sandarą, o žemesniųjų rūšių kūno audiniai primena grybus ar
dumblius. Ir aukštesniųjų, ir žemesniųjų rūšių kūnuose daug vakuolių, kurios yra apvalainos arba trikampės
formos. Mes nusprendėme, kad vakuolės užtikrina kraujotaką ir aprūpinimą maistu.
Kadangi jų kūnuose nėra skysčių, tai kraujotaką sudaro smulkiausių dalelių judėjimas. Perpjovę kelias
gyvas būtybes, ultramikroskopu matėme medžiagų judėjimą. Tai buvo panašu į syvų tekėjimą.
Pradžioje manėme, kad kai kurie jų prisitvirtina prie grunto, tačiau tai buvo klaida. Visi plokščiažvėriai
juda, tačiau žemesniosios jų rūšys gali judėti tik ilgą laiką pabuvę nejudriomis. Ir tik tada, kai jos išeikvoja
gruntą po savimi, jos keliasi toliau. Plokščia tų žvėriūkščių forma liudija, mano nuomone, kad jiems yra
būtinas didesnis kūno paviršius juo jos priglunda prie negyvų bei gyvų kūnų išsiurbdami maistines medžiagas.
Tai vienintelis teisingas gamtos sprendimas šiomis sąlygomis, nes jie labai mažai ko pasiima iš oro.
Tvirtas gruntas yra, aišku, pagrindiniu jų kūnų augimo elementu, nes jie nesirausia į žemę. Tad nenuostabu,
kad jiems būtina užimti kuo didesnius plotus.
Reikia pažymėti, kad plėšrūnų kūnas ne toks plokščias, nors ie jie naudojasi maistinėmis dirvos
medžiagomis. Jau nekalbu apie tokį instinktą, panašų į skruzdėlių, termitų, bičių ar vapsvų. Neturi jie ir tokio
paprasčiausio, kuris surenka paukščius į būrius migracijos metu, arba bizonus ir žirgus į tabūnus. Kiekviena
esybė gyvena savarankišką gyvenimą. Dauginasi jie paviršiumi, palikuonys tarsi išlenda iš žemės. Nors
vaikiščias labai mažas, vis tik jis turi visus savo rūšies bruožus ir yra visiškai nepriklausomas.
Ką galima pasakyti apie plokščiažvėrių protą? Lengva spėti, kad jų gyvenimas visiškai paremtas
instinktais, kurie tuo įvairesni, kuo aukštesnio lygio būtybe. Mes ieškojome jų komandų perdavimo organų ir
spėjome, kad tie organai siejasi su vakuolėmis ten, kur turėtų būti galva, kaip įprastinio Žemės ar Marso gyvūno.
Mes neaptikome jokių duomenų apie materialaus tokio organo sandarą, tačiau matėsi visa eilė vakuolių,
kurioje ypač sklandžiai slenka materialios dalelės. Kas dėl vakuolių, išsidėsčiusių busami kanalėliuose, tai
jos, akivaizdu, yra nervų ar raumenų aparatu. Nėra nieko labiau chimeriško nei šių plokščių bjaurių tvarinių
judėjimas, kai atrodo, kad jie šliaužia be jokio tikslo netvarkingas zigzagais, kol jų nesustabdo koks nors grobis ar pavojus.
Jei įprastinės būtybės pamato mėsėdį, tai iškart sprunka ir tai gelbsti jas, tuo labiau, kad ir mažu
atstumu jas sunku pastebėti. Be to, toks gelbėjimasis įprastas dalykas, nes plėšrūnai maitinasi daugiausia
dirva arba oru ir tik laikas nuo laiko tikslingai ieško gyvo grobio.
Skirtingai nuo plokščiažvėrių, Marso gyvūnų ir augalų gyvenimas kuo nors ypatingu neišsiskiria: augalai
primena žemiškus,, o gyvūnai taip pat. Kas dėl vandens gyvūnų, kurie turi po penkis plaukmenis, tai jie
labiau primena mūsų rupūžes nei žuvis. Visų tų gyvūnų skysta kraujotaka jų kūne teka kažkas primenantis
kraują. Vienų violetinės spalvos, kitų mėlynos ar geltonos. Kraujas teka kraujo indais panašiais į mūsų
venas ir arterijas, tačiau vietoje vienos širdies jie turi nuo dviejų iki penkių, priklausomai nuo rūšies. Visi jie
turi burnos angą, jų sudėtingos akys kaip akys, o virškinimo organai irgi panašūs į Žemės gyvūnų organus.
Jei nebūtume niekada nematę paukščių, žuvų, vabzdžių, tai ir šie mums atrodytų tokiais pat nepaprastais
kaip ir Marso gyvūnai. Tačiau jau ems tiek pripratome prie jų, kad nustojome stebėtis.
Kas liečia trikojus, tai, galiausiai, mes laikome juos beveik žmonėmis, nors kai kuriais aspektais jie labai
skiriasi nuo mūsų, kaip ir dauguma Marso gyvūnų. Jų vertikali laikysena, protinė veikla, nepaprastai panaši į
mūsų, jų jausmai, patrauklumas visa tai didino simpatiją, kuri sparčiai peraugo į meilę ir giminingumo pojūtį.
Nakčiai mes paprastai grįždavome į žvaigždėlėkį, stovėjusį laukymėje. Pirmosiomis dienomis vienas mūsų
budėjo naktimis, tačiau vėliau, pasijutę esantys saugūs, nutraukėme tuos budėjimus. Visą naktį
išmiegodome tokiu ramiu miegu, tarsi būtume savo lovose Žemėje.
Trikojai paprastai prabusdavo anksčiau už mus. Keli šimtai jų, išrausę olas atkovotoje zonoje,
apsigyveno jose, o kiti laisvai judėjo po teritoriją. Ir štai vieną rytą prabudome nuo stuksenimo į žvaigždėlėkio šoną.
Negalėdami išreikšti savo minčių kalba, trikojai rodė gestus. Pamatę, kad mes prabudome, jie ėmė
energingai signalizuoti. Mes iškart supratome, kad plokščiažvėriai perėjo per užtvarą.
- Per visą liniją? klausinėjo nustebęs Antuanas. Žvaigždėlėkis pakilo ir netrukus mes buvom virš mūšio lauko.
Septyni milžiniški plokščiažvėriai didžiausias jų buvo apie 100 m ilgio nardė tarp trikojų lavonų.
Dauguma jų gulėjo išdžiūvusiose upės žiotyse, o likę stovėjo didele minia kitoje vagos pusėje. Apimti
siaubo, jie energingai gestikuliavo. Dešiniajame ką tik užgrobtos teritorijos flange nebuvo nė vieno trikojo,
todėl iškart įjungėme spinduliuotuvus. Kadangi nebuvo galima pulti, pradėjo palaipsnį puolimą.
Iš eilės puolėme kiekvieną būtybę ryžtingiau, nei įprasta, panaudodami visas priemones ir netrukus
privertėme juos trauktis. Liedami spinduliais, mes ginėm juos, kur norėjom. O kadangi dėl kažkokio
instinktyvaus jutimo plokščiažvėriai nesuko atgal, tai net jei kurį laiką jų nelietėme, jie vis tiek traukėsi mums
reikalinga kryptimi. Per koį ketvirtį valandos mes nuo jų išlaisvinom anksčiau išvalytą teritoriją. Žanas išėjo
pažiūrėti į spinduliuotuvą dešinėje gynybos linijos pusėje.
- Visas aparatas pakilo keliais laipsniais, - paaiškino grįžęs. Štai kodėl spinduliai sklido ne lygiagrečiai
paviršiui, ir plokščiažvėriai pralindo po jais. Kol mes kalbėjomės, priėjo Nenugalimasis. Jis atrodė smarkiai susijaudinęs: virpėjo visas kūnas, tarsi
vėjo blaškoma snaigė: Rodydamas į žuvusiųjų kūnus, Antuanas paklausė: Niūrus šešėlis pasirodė sąjungininko akyse: Staiga griebėsi už galvos ir parodė: Tai nuskambėjo tarsi griaustinio trenksmas ir aš puoliau iš žvaigždėlėkio.
- Eisiu su tavimi, - prisijungė Antuanas. gal sugebėsim suteikti pagalbą.
Jau nieko neklausinėjau vado ir tik baimingai apžiūrinėjau lavonus.
- Jos čia nėra, - pasignalizavo jis. Ji suspėjo iš čia pabėgti.
Stiprus sukrėtimas, o kartu ir nuostaba apėmė mane. Toji būtybė, visiškai nepažįstama, čia, šioje mažoje
planetoje, kuri spindi kaip rausva žvaigždė Žemės naktiniame danguje, toji būtybė, taip nepanaši į žmones, dabar užvaldė visas mano
mintis ir jausmus. Liūdesys, kančia, nekantrumas apėmė mane kartu su viltimi ir siaubu tai buvo ištisa meilės ir mirties drama.
Sekdami vadą, mes sustojome prie ilgo pylimo, kadaise buvusio upės krantu. Šen-ten gulėjo trikojų ir
plokščiažvėrių kūnai, tarsi vandenyje paskendę skruzdės. Tarp jų blaškėsi keli trikojai, teikdami pagalbą nukentėjusiems.
Ir štai aš stoviu prie Gracijos, o ji nesukruta, nekvėpuoja suakmenėjusi. Tą rytą prisiminiau, kaip minė mano
sesuo Klotilda, kai Žemėje siautė karas.
Vadas palietė mane ir parodė: Karštligiškai kažko tikėdamasis, įsižiūrėjau į man mielus bruožus. Kažkas blykstelėjo akyse, padengtose
mirties migla. Tai ir pakėlė ūpą vadui, ir jis atsitraukė, teikdamas pagalbą kitiems, gražindamas juos į gyvenimą.
Kiek stovėjau prie Gracijos? Gal ne daugiau nei ketvirtį valandos, tačiau tas laikas, sklidinas išgyvenimų,
man atrodė tarsi amžinybė. Tada priėjo trikojai ir pernešė ją į priedangą, kurią šildė radiatorius, panašus į mūsiškius.
Viskas klostėsi gerai liūdesio audros mano sieloje aprimo. Aš tikėjau, kad Gracija atgis, o jos tėvas
palaikė tą viltį, kai vėl priėjo prie manęs. Ir vis tik, kai ji pagaliau atsimerkė, kuriam laikui tarsi sustingau. Tarsi
žvaigždynai išniro iš ežero pakrantės rūko rudens naktį, o vėliau pasipylė tarsi šviesos srautai, tarsi tekant
rožinei saulei. Švelniai-švelniai ji žvelgė į mane, tarsi nesuprasdama, kas nutiko. Pagaliau paklausė: Ir suspindo džiaugsmas, tarsi žydinčių krantų aromatas apgaubė mane. Gracijos išgyvenimai perėjo į gestų
formą, nežymių, vos pastebimų gestų, betarpiškai jungiančių mus. Tada pauzė, mes pasakytume tyla.
Išskriejo kažkas neišsakyta, kažkokie pasąmonės paslaptingi sparnai. Tada gestai: Ir kai mane pasiekė tų žodžių prasmė, apėmė kažkoks dar man nežinomas įkvėpimas.
- Aš irgi, - tariau, - aš irgi laimingas! Man taip gera, tarsi vaikystėje!
Prigludusi pečiu prie mano peties, Gracija ranka švelniai mane apkabino. Ir tada, atrodo, aš patyriau
kažką neinoma iki tol ir niekaip nesulyginamą su žmogiškos meilės malonumais.
Tą akimirką priėjo Antuanas su vadu.
- Viskas gerai, - pasakė vadas. šį vakarą ji jau bus sveika.
Mudu su Antuanu nesuprasdami žvelgėme į jį.
- Ji dabar dar nesveika, - paaiškino jis.
Vada buvo teisus. Tik kitą dieną Gracija pasijuto visai gerai. Aš pas ją ateidavau kasdien. Karas tęsėsi, tačiau šįkart jį baigėm greitai.
Atokvėpio valandėlėmis gaminome naujus aparatus. O žinodami trikojų iniciatyvos trūkumą, nuodugniai
aiškinome visus nesklandumus, kurie gali nutikti, ir nurodėme, ką tada reikia daryti.
- Mes išmokysime ir kaimynus daryti tai, ko jūs mus išmokėte, - pasakė vadas tądien, kai jau buvo
galima visai kariaunai grįžti į olas. O jie išmokys kitus. Tad jūsų mokslas pamažu mums užtikrins gynybą
nuo ploščiažvėrių užpuolimų. Žvaigždžių klajūnai iš Žemės išgelbėjo savo brolius!
Epilogas
Dienos keitė viena kitą. Mes susipažinome ir su kitomis trikojų grupėmis, o plačioje lygumoje pastatėme
švytinčias figūras, tokias dideles ir ryškias, kad jos matosi iš Žemės.
Pačią pirmąją naktį mes pasiuntėme šviesos signalą ilgų ir trumpų atspindžių sistema, kurią sukūrė
Morzė, praeito šimtmečio išradėjas. Sistema buvo tokia paprasta, kad buvo nesunku perduoti
žodžius. Mūsų pranešimą iškart priėmė ir suprato. Netrukus gavome naujienas dešimtis radijo stočių atsakė mums.
Antuanas ir Žanas gavo tarpplanetines radijo žinutes iš savo giminaičių, o aš iš draugų, nes mano artimųjų jau nebuvo gyvųjų tarpe.
Mūsų kelionės rezultatai Žemėje sukėlė ištisą susižavėjimų audrą. Ją laikraščiai aprašinėjo kaip iškiliausią
amžiaus įvykį, o kai kurie ir kaip visoje žmonijos istorijoje...
Tuo tarpu aš jutau vis didesnį artumą Gracijai. Mes susitikdavome kasdien ir ištisas valandas praleisdavome
kartu. Savo jausmuose aš pastebėjau tiek neįprastumo, kad net bijojau gilintis į jų esmę.
Kaip paaiškinti tas nepaprastas bangas, tuos visos esybės suvirpėjimus? Nieko panašaus nebuvau
patyręs savo nelinksmame gyvenime. Aš ir minties neturėjau, kad tai galėtų būti meilė žmonių supratimu.
Manyje visiškai užgeso mūsiškis begėdiškas jausmas. Nes jei jis ir prabustų, tai, manau, sukeltų Gracijai nuoskaudą, o man būtų gėda.
Kaskart mažiausio prisilietimo prie jos kūno metu jaučiau kažkokią palaimą, kažkokį neapsakomai malonų
jausmą, tokį, kaip tądien, kai Gracija sugrįžo į gyvenimą.
Gal tokia ir yra tikroji meilė? Tačiau jei tai taip, tai ji tokia tolima nuo žemiškos kaip ir Gracija nuo mūsų
moterų. Aš tylėjau, nes negalėjau savo mylimajai perteikti jausmų žodžiais, tačiau buvau laimingas! Kaip
laimingi šešėliai mes klaidžiojome po miškus, nebylių ežerų pakrantėmis, požeminėmis tuštumomis...
Kartą atklydome į erdvią tuštumą, kurioje žalsvokas švytėjimas sklido iš gelmės ir vilnijo sienomis. Ten,
ant akmenų, buvo surašyta legenda apie Marsą, apie tuos laikus, kai jame atsirado pirmosios gyvos būtybės.
Mes sėdėjome ant akmens, kuriam buvo ne mažiau nei milijonas metų, - kadaise tai buvo daugybės smulkių būtybių, moliuskų, kolonija.
Ir ten aiškiai, iki skausmo, supratau, kad Gracija man brangiau už viską pasaulyje ir kad negaliu susilaikyti ir privalau pasiaiškinti.
Marsietė suvirpėjo, tarsi lapelis ant medžio vėjui padvelkus, neįprastai suspindo jos akys, galva
nusileido man ant peties ir tada... Kaip man tai aprašyti?
Tai buvo glamonės, tokios tyros, kaip motinos glamonės, kuriomis ji glamonėja savo vaiką. Viskas, kas
buvo mano gyvenime, pasirodė man taip netobula! Tų laikų moteris, kai ją laikiau aukščiausia būtybe, o jos
meilę laime viskas pralėkė ir dingo tuštumoje, likdama anapus ribos... Viskas dingo tą stebuklo akimirką užgimstant naujai gyvybei...
Papildomi skaitiniai: | |