Senojo Web sąsajos magija
(pagal Džimą Semūrą)

Toji senoji Web sąsaja, prie kurios taip įpratome - mokame ja naudotis, nerti šen ar ten. Daugelis nori likti ištikimi - šiai Juodajai Magijai.

Nuostabu, kaip greitai kuriamos Web skirtos programos turinčios HTML sąsają, - kartais užtenka poros ar kelių dienų. Anksčiau maniau, kad tai tik realių kliento-serverio programų prototipai, skirti vartotojų nuomonės tyrimui. Deja, klydau - joms ilgai gyventi kaip tikroms grynakraujėms programoms.

Persisunkę "Java" dvasia, "Intranet" tinklai gali tapti karščiausia vieta. Tačiau, jei "Intranet" jau čia, šalia mūsų, - "Java" vis dar kliedi tik apie ateitį. "Sun" kūrinys vis dar tebėra per daug sudėtingas įrankių rinkinys. Vertos dėmesio ir "Web" peržiūros programoms skirtos programos tėra tik "Intranet" serveriuose, - bet jos sukurtos nenaudojant "Java"! Tai HTML pagrindu realizuotos ir duomenų bazes pasiekiančios naudojant CGI sąsają (apie CGI žr. straipsniuką Vartiklio 5-ame numeryje).

Taip, tikrai taip, - CGI nėra mėgstamas ir taip, tikrai taip, jo galimybės labai ribotos. Tačiau, kad ir kokia SEKSUALI būtų "Java", - CGI yra praktinis (gamybos) įrankis. Šiandien, štai čia ir dabar, - o ne kažkokioje miglotoje ateities vizijoje.

Dabartiniai laikai tiesiog žavi savo keistumu. Net tie, kurie neskiria UFO nuo URL, turi įsidiegę "Netscape Navigator" ir, nors, gal būt, niekad jo nenaudojo, pasiryžę skatinti tinklinių programų vystymą (daug, oi kiek daug tokių tarp Lietuvos klerkų).

Ir kol kompiuterių entuziastai, - kaip Aš ar Jūs, ieško ir įsisavina naujas technologijas, programas ir galimybes, - daugumą vartotojų tai tiesiog šiurpina - jie nori tik vieno, kad bet kokios naujos programos atrodytų tiksliai taip, kaip ir tos, su kuriomis jie anksčiau dirbo.

(Oi, kaip gerai aš tai žinau ir į artimą savo pirštu parodyti galiu, o kompiuterinių kursų klausytojus pažįstama dėstytoja taip apibūdino: "Tikra nelaimė, kai grupėje vyresni, o pagyvenęs vyras daug blogiau nei pagyvenus moteris - ypač kai jis koks nors viršininkėlis!")


Mišrainė

Į ką orientuotis - į geriausią ar blogiausią?
Mąstantis žmogus prisitaiko prie pasaulio srovių.
Nemąstantis bando pritaikyti pasaulį pagal savąsias sroves.
Progresas priklauso nemąstantiems... (G.B. Shaw)

Iš tikro, kokia progreso kaina? Kiek dar laiko būsime priversti gėrėtis 16-os spalvų saulėlydžiais?

Daugelis tebenaudoja VGA, jei prisiderinsime tik prie SVGA, ar nepriversime daugelio žmonių "gėrėtis" blogos kokybės vaizdais Web'uose? Neįmanoma net įvertinti, kaip įvairiose terpėse (monitoriai, plokštės, draiveriai,...) įvairios peržiūros programos atvaizduoja grafinius vaizdus. Milijonai variantų.

Peržiūros programos ir HTML papildymai veisiasi sparčiau, nei moskitai taigoje (džiunglėse). Todėl sukurti gerai atrodantį puslapį visoms peržiūros programoms neįmanoma, - žuvęs reikalas.

Kam skamba varpai?
(pagal Dean Riley, ClearMind prezidentą)

Manau, kad sukelta visiškai nereikalinga isterija apie "Internet" saugumo spragas. Kaip ir visuose tinkluose, įtrūkimai ir silpnos vietos dažniausiai priklauso nuo administratorių kruopštumo. Tačiau, "Internet" nėra labiau pažeidžiamas nei mūsų telefonų tinklai, kuriais perduodama nemaža informacijos apie mūsų kredito korteles. Kai kurie informacijos bitai gerai užslaptinti, o kiti - prasčiau.

Aš nesakau, kad "Internet" tinkle nereikia didesnio saugumo lygio. Aš sutikčiau, kad būtų išlaikyta proporcija. Neseniai aš paskambinau į vietinį banką ir paprašiau atidaryti sąskaitą kretito kortelėms. Viskas ėjo be problemų, kol nepasakiau, kad priimsiu apmokėjimus naudodamas "Web" serverį. O Dieve, tai iš esmės pakeitė reikalus.

Tada jie pareiškė, kad galės patenkinti mano prašymą tik tuo atveju, jei mūsų firma tenkins jų griežtų reikalavimų sąrašą (tuo metu firma dar nebuvo įregistruota). Pirma, mūsų kompanija privalėjo turėti dviejų metų veiklos "Internet" tinkle patirtį, o jos turtas įvertintas ne mažiau nei pusė milijono dolerių vertei. Daug dar buvo kitų reikalavimų, tačiau pagrindinis jų argumentas buvo, kad "nesaugus 'Internet' ir atsakomybės baimė".

Žmonės, kurstantys šią isteriją, panašūs į tuos, kurie kaltina "Internet" dėl sprogimo Oklahomos mieste. Atseit ten Timothy McVea perskaitė, kaip pasigaminti bombą. Tačiau praleidžiamas momentas, kad kažkas šią informaciją surado VIEŠOJE bibliotekoje ir patalpino tinkle. Problema žmoguje, o ne tinkle. Tas pats yra kaltinti "Internet' dėl vaikų pornografijos, kai keletas paranojikų išleidžia įsakus dėl informacijos pobūdžio "Internet" tinkle.