Teisė tobulinti?
Pirmasis įstatymas:
jei kas nors blogai su kompiuteriu - patikrink kabelius.Šiais metais daug visi rašė apie "Microsoft" firmą - jos susidūrimas su valdžia davė daug peno (rašalo?) daugeliui plunksnų. Tačiau gal tai buvo kalbos ne apie tos spalvos žirgą? Bet ar galima prabilti apie "Microsoft" nesukeliant naujo kryžiaus žygio? Juk vyriausybė buvo tiek spaudžiama ką nors daryti su tuo "Microsoft", kad galų gale neišlaikė. Bet pasekmes pajusime visi mes.
Faktai apie dramblius
- dramblys yra vienintelis gyvūnas, turintis keturis kelius.
- pagal įstatymą Tailande visi "baltieji" drambliai privalo būti atiduodami karaliui. 1767-aisiais Nurma karalius taip pavydėjo Thai baltųjų dramblių kaimenės, kad užpuolė šalį.
- "Baltieji" drambliai yra visai ne balti, - jie yra įprastos pilkos spalvos. Vienintelis šių "albinosų" skirtumas yra ryškiai raudonos akys.
- 1972-aisias Los Andžele Bimbo, cirko dramblės, savininkas prisiteisė 9 tūkst. dolerių už tai, kad po avarijos, savininko teigimu, Bimbo prarado norą šokti valsą, šokuoti ir maudytis.
- pirmieji registruoti dramblio dvynukai gimė 1976-aisiais Tanzanijos ežero Mayara nacionaliniame parke.
Kompiuterių pramonė gali puikiai apsieiti ir be vyriausybių įsikišimo. O kai ji pabando ten kištis - visad pridaro daugiau blogo nei gero. Tai puikiai iliustruoja ir tai, kad dauguma visų šalių "aparato" narių iki šiol nebemoka naudotis el. pašto programomis. Pavyzdžiui, kai JAV valdžia įsikišo ir ėmė reguliuoti operatyviosios atminties verslą - pašoko kompiuterių kainos. Tai buvo laikai, kai suderinamų (clone) kompiuterių gamintojai stengėsi duoti ką nors daugiau - ir viena tokių papildomų galimybių buvo daugiau OA. Kainų pašokimas netrukdė didelėms firmoms, pvz., IBM, išsilaikyti vandens paviršiuje, tačiau gramzdino į dugną smulkesnes.
PC gamintojai dabar jau stiprūs. Ir atrodytų, atėjo laikas jiems parodyti savo nagučius ir pasakyti savo nuomonę. Ir ką gi jie daro?
Ogi nieko! Net "Compaq" vadas velkasi B.Geitsui iš paskos murmėdamas, kad "Windows 98" vėlavimas pakirs ekonomijos šaknis. Apie "Netscape" produktų siūlymą vartotojams PK gamintojai niekingai purkšteli: "To niekas nenori!"
O "Netscape" žengė sunkų ir rizikingą žingsnį visiems pateikdama savo naršyklių programų pradinius tekstus. "Pradinis kodas" yra galingas ginklas. Jis buvo pagrindinė "Linux" sistemos sėkmės priežastis. Kiekvienas šiek tiek įgudęs gali pats pakeisti ar papildyti operacinę sistemą. jei patobulinimai bus pripažinti, jie bus įtraukti į būsimas "Linux" versijas.
Bet, ypač dabar, ne visi vaikosi tos "žydrosios paukštės" ir nelinkę kapstytis po svetimas mintis. dažnas tenori gero API aprašymo, kurio pakanka neblogai taikomajai programai parašyti.
Ir antra, "Netscape" naršyklės vis dar pirmauja (pasaulyje dar labiau, nei Lietuvije, nors ir joje viršija 50% - pagal "Vartiklio" lankomumo duomenis). Jų dalis - apie 60%. Ir tai nepaisant to, kad IE ikonytė yra kiekvieno naujai nusipirkto kompiuterio darbalaukyje.
Dabar jau ne tik "Microsoft", bet ir "Intel" kaltinami monopolistinio įstatymo pažeidimu. Ir iš tikro - sunku išvengti "Wintel" spaudimo. "Compaq" kartą jau norėjo nusisukti nuo "Intel", bet grįžo atgal it sparnelius nudegęs.
1952-ais "General Motors" paleido į pasaulį frazę: "Kas gerai GM, gerai Amerikai". Ją perfrazuojant, galima sakyti, kad "kas blogai Microsoft, tas blogai Amerikai". Maža to, B.Geitsas sako, kad bylos prieš jo firmą stabdo visos žmonijos progresą. Negi "Microsoft" prisima atsakomybę už viso pasaulio ekonomijos progresą?
Be abejo, "Windows 98" išleidimo sustabdymas turėtų įtakos daugelio (ypač programavimo) firmų, kurios savo produktų negalėtų parduoti, kol nebus pačios "Windows 98". Bet visa tai tereiškia, kad MS įtaka rinkai yra tikrai per didelė ir ji tikrai dominuoja joje - tai, kuo ji ir yra kaltinama. Ir MS turi "neblogą" patyrimą laiku nepateikdama rinkai savo gaminių - vėluodama po kelias savaites ar net mėnesius. Bet tai iki šiol tai nesukeldavo ekonominės suirutės. tad kas dabar pasikeitė?
FCC išleidžia kvailus reikalavimus technikos sertifikavimui pagal skleidžiamų radijo bangų parametrą - pagal jį visi kompiuteriai turi būti aklinai uždaryti savo korpuse, o jungtys - paslėptos. Tikrai kvaili reikalavimai, nes daugelis mūsų dirba su "pusiau išardytais" kompiuteriais - ir dar dėl to nenukrito nė vienas lėktuvas, o retas mūsų pajuto jų įtaką radijo ar TV imtuvams. Ir dar negirdėjau, kad kas nors būtų nubaustas už tai, kad dirbo su "atviru" kompiuteriu.
Sertifikavimo ir reguliavimo svertai apsunkina verslą. Kad galėtume ką nors parduoti, turime išleisti begalę pinigų ir sugaišti daug laiko sertifikatų gavimui. Šią procedūrą nesunkiai ištveria didelės firmos, bet mažos - pjaunamos be peilio.
Ne veltui sakoma, kad didžiausias kapitalizmo priešas yra iškilęs kapitalistas, kuris nustoja mylėti kapitalizmą (konkurenciją) ir skatina vyriausybę didinti kliūtis. Tad geriau niekad nesišaukime valdžios į pagalbą - ji nesunkiai ateina, bet sunkiai išvaroma.
"Microsoft" "mažų" kompiuterių rinkoje yra jau beveik monopolistė (kas gali nustatyti tą ribą?) Dažnas mano, kad tokia opeacines sistemas kurianti firma neturėtų kurti taikomųjų programų. Tiksliau sakant, "Microsoft" savo dominavimu OS rinkoje neturėtų išnaudoti šio fakto ir trukdyti kitiems konkuruoti su ja taikomųjų programų srityje.
"Microsoft" turėtų išsamiai ir tiksliai dokumentuoti visas operacinių sistemų API. Ir jei koks "Microsoft" programuotojas naudoja kokią nors nedokumentuotą OS funkciją, ji kuo skubiau turėtų būti išsamiai aprašyta ir išplatinta (paskelbta Voratinklyje?). Tai pašalintų "Microsoft" pranašumą.
"Microsoft" kiekviena proga teigia, kad ji turi teisę tobulinti savo OS į jas įtraukdama naujas galimybes. Oponentai teigia, kad kompiuterių gamintojai ir PĮ pardavėjai neprivalo pirkti programas kaip OS dalį. Skamba neblogai, bet juk "Internet Explorer" yra veltui!
"Microsoft" jau metų metais pildo savo OS naujomis galimybėmis - ir mums tai paranku. Anksčiau, kai "Microsoft" į "Windows" terpę įtraukė "peer-to-peer" tinklo galimybę, ji sudavė smūgį žemiau juostos "Novell" ir "ArtiSoft" firmoms. Bet vartotojams - tai tikra dangaus mana.
Dabar "Microsoft" teigia, kad norint geriau jaustis Voratinklyje, reikia naršyklės. Ir geriausia, jei ji bus OS sudedamoji dalis. Bet jei kokia programa parduodama kaip OS dalis, ji turi būti dokumentuojama kaip ir pati OS: duomenų ir failų formatai, API funkcijos, kreipiniai, DLL aprašai ir panašiai (čia atsitiko įdomus posūkis - "Netscape" visiems norintiems atiduoda savo naršyklės pradinius tekstus. Tai, atrodo, buvo sėkmingas žingsnis - jau atsirado daug "Navigator" atmainų su įdomiais patobulinimais, o jos akcijų vertė biržoje pašoko per 30%). O kaip seksis "Microsoft" firmai praeiti naujus teisinius barjerus parodys laikas - laukti liko neilgai - birželio 25-ąją, iškart po Joninių, numatyta pradėti oficialiai prekiauti "Windows 98" sistema.
Skaitykite daugiau apie "Microsoft" darbelius bei
Ar tikime visomis MS kalbomis?
Vartiklio naujienų puslapis
Pagrindinis Vartiklio puslapis