Mars

Vaikų vardus į Marsą

JAV NASA (National Aeronautics and Space Administration) „išdykėliai“ nori į Marsą nusiųsti Žemės vaikų vardus. Propaguodami [planuojamą 1999-ųjų skrydį į Marsą, NASA renka viso pasulio mokinių vardus, kurie bus įrašyti į CD-ROM. kuris nuskries į kosmoso erdvę. Nusiųsti jiems vardus yra labai paprasta (ir kas nuostabiausia, - VELTUI). Tiesiog savo Voratinklio naršyklę nuskraidinkite į
NASA puslapį

Tada spragtelėję „Sign me Up“ (užregistruokite mane) nuorodą, esančią puslapio apačioje, įveskite vaiko vardą ir paspauskite „Add me“ (Įrašyk) mygtuką.

Ir kas čia nuostabaus, nusistebės kai kas. Štai čia ir prasideda pats įdomumas. Įrašius vardą, NASA automatiškai pateikia WWW puslapį, kuris leidžia jums perskaityti, atsisiųsti arba atsispausdinti sertifikatą, patikinantį jus, kad vaiko vardas bus nuskraidintas į Marsą. Šį sertifikatą galite paimti trimis formatais:

  1. versija, skirta peržiūrėti ekrane - atrodo puikiai, nors mažuose ekranuose sunkiai įskaitoma;
  2. spausdinta kopija, - atrodo neblogai, tačiau pateikiama jūsų naršyklėje nustatytais šriftais, t.y. dažniausia "Times";
  3. neužpildyta 87 KB "Adobe Acrobat" (PDF) forma, kurioje pačiam reikia parinkti "Type Name Here" (čia įrašyk vardą) frazę ir vietoje jos įvesti vaiko vardą ir prieš ją atspausdinant nepamiršti klaviatūroje paspausti klavišą "Enter" (įvedimas). Ir jei užpildytą formą atspausdinsite geros kokybės spalviniu spausdintuvu, žado neteks ir iš pavydo numirs visi bendradarbiai.

Mars surface Pačio sertifikato įrašas irgi patrauklus:

„Dėkojame jums už dalyvavimą istorinės svarbos įvykyje. Marso poliarinio nusileidimo modulis ir Ateities misijos padės atskleisti daug paslapčių, slypinčių šioje raudonojoje planetoje. Kada nors mes į Marsą ir kitas planetas pasiųsime tyrinėtojus. Jūs galite būti vienu iš tų tyrinėtojų, jei tik LIKSITE MOKYKLOJE, ir atkakliai mokysitės - ypač matematiką, gamtos mokslus ir kompiuterių technologijas.

Neužmirškite pažvelgti į dangų, nes tavasis vardas dabar yra kosmoso dalelytė“.

Labiausiai akį patraukia frazė "likite mokykloje".

Papildymas: CD su registruotais vaikų vardais į Marsą neša 2011 m. lapkričio 26 d. pakilusi „Mars Science Laboratory“, sėkmingai nusileidusi Marse 2012 m. rugpjūčio mėn. 6 d. Skaitykite Kasinėjimai Marse

O dabar vėl (iki 2019 m. rugsėjo 30 d.) galite užsiregistruoti  NASA puslapyje,  - ir jūsų vardą į Marsą išsiųs per 2020 m. planuojamą misiją su marsaeigiu (Mars 2020 Rover).
Misija skirta Marso astrobiologiniams, jo paviršiaus, geologinių procesų ir pan. tyrimams, o taip pat įvertinimui apie Marso apgyvendinimo požymius praeityje. Marsaeigio konstrukcija pagrįsta ankstesniu „Curiosity“.

Keletas pamąstymų apie kosmosus    

Gal tai kosmologijos krizė ar žinių stoka, bet astronomai sprendžia įdomią mįslę: Visata, pagal kai kuriuos duomenis, yra jaunesnė (9-11 mlrd.) nei kai kurios žvaigždės (12-18 mlrd.).


Viduramžiais dangaus stebėtojai sakė įvairiose Mėnulio vietose matę ryškius blyksnius, rausvus ir žydrus gaisus bei rūko ar miglos debėsėlius. Buvo keliamos įvairios hipotezės apie ugnikalnius, didelės energijos kosminių spindulių pliūpsnius, dujų išsiveržimus bei drebėjimus.

Bonnie Buratti su Keneth Herkenkoff ir Timothy McConnochie paėmė „Clementine“ (1994-aisiais 71 dieną skraidžiusio apie Mėnulį) iš arti darytas nuotraukas. Sutikdami su 1972-aisiais Winifred Cameron'o išsakyta mintimi, ši grupė nustatė, kad nuo 1900-ųjų stebėti blyksniai yra susiję su juodos lavos (vadinamos maria) plačiais srautais. Jų kraštuose dažni krateriai, pvz., Alphonsus ir Picard'as.

Buratti grupė mano, kad tuose krateriuose įvyko nuošliaužų, sukėlusių dulkių debesis arba leidusių išsiveržti dujoms.


Kadaise astrofizikai manė, kad planetis gali susidaryti tik apie vienišas žvaigždes. Bet buvo atrastas dulkių diskas, besisukantis apie dvinarę Beta Pictoris žvaigždę. 1995-aisiais Paul Kalas ir David Jewitt rado antrą tokį diską (žr. Nature March 6).

Infroraudonuoju teleskopu (be jie neleidžia nustatyti jų formos) matomi dulkių diskai būna tik trumpą laiko tarpą. Vėliau dulkės susirenka į mažus gumulus, planetų užuomazgas.

Jack J. Lissauer'as prieštarauja, kad planetų užuomazgos negali susiformuoti iš dulkių disko.


Kasinėjimai Marse
Kas rašoma ant lapų?
A. Kacajus. Ar yra gyvybė Žemėje?
Mokslo apžvalgos apžvalga. 98.04.02
Mokslo apžvalgos apžvalga. 98.04.05
Semantinės derybos: dviprasmybių modeliavimas
Degtukai – trumpas, bet svarbus gyvenimas
Mėnulis: Septintasis kontinentas
Dulkėtais tolimų planetų takais
Išslaptinti Arktikos duomenys
Ar pirštų atspaudai – įkaltis?
Marso emisaras
Vartiklis