Ig nobel premija

Tai premija, kurią suteikia už keisčiausius ir, kaip dažnam atrodo, juokingus mokslinius tyrimus bei atradimus. Jos simbolis – nuo postamento nuvirtęs mąstytojas.

O viskas prasidėjo nuo Hemingvėjaus. Jam ilgai neskyrė Nobelio premijos, o kai galiausiai ją gavo, tai pavadino „Ig nobel“ – tuo norėdamas pasakyti, kad galėjo ją praignoruoti. Žodis patiko „Neįtikėtinų istorijų analų“ (Annals of Improbable Research) Ig nobel 2013 performansas redaktoriui ir bendrasavininkiui Markui Abrahamsui – ir taip nuspręsta įsteigti šią premiją.

Ji pradėta teikti 1991 m. ir, skirtingai nuo Nobelio premijos, skiriama 10-yje nominacijų. Pirmosios jos įteikimno ceremonijos vyko Masačūsetso technologijų institute (MIT), tačiau vėliau persikėlė į Harvardą. Ji įteikiama dalyvaujant tikrosios Nobelio premijos laureatams, kurie „kolegas“ pasveikina audringais plojimais, dudelėmis ir rankų paspaudimais.

Ceremonija yra kažkas tarp mokslinės konferencijos ir teatro. Pagrindiniai atradimų momentai pailiustruojami tiesiog scenoje atliekamais eksperimentais bei įvairiais specialiais efektais. Laureatai pasako tradicinę „Ignobelinę“ kalbą, kuri neturi viršyti 60 sek. Šios taisyklės laikymąsi stebi Sweetie Poo („Mergaitė-saldainiukas“), kuri pradeda žysti, jei kieno nors kalba viršija 1 min.: „Baikit! Man nuobodu!“

Pora pavyzdžių, už ką teikiama ši premija. Pvz., už skalbimo mašiną šunims ir katėms; už skėrių smegenų aktyvumo matavimus jiems rodant „Žvaigždžių karus“; už nustatymą, kad karvės turinčios vardus duoda daugiau pieno, už „papnešelį“, kurį reikalui esant galima transformuoti į respiratorių

Štai ir įdomesni 2015 m. tyrimai: chemijoje – už virto kiaušinio atstatymą į šviežią; fizikoje – žinduolių dydis nesusikęs su jų šlapinimosi trukme; ekonomikoje – Bangkoko policijai, mokančiai premijas policininkams už kyšio atsisakymą; medicinoje – apie bučinių naudą ir žalą; biologams – už nustatymą, kad vištai per uodegą įtaisius protezą, ji vaikščios kaip dinozauras; matematikams – už paskaičiavimą, kad sultonas Izmailas, norėdamas pradėti 888 vaikus, turėjo seksu užsiimti kasdien 32 m.

Meilės sinusoidė
Ar viskas čia taip?
Nenormalumai kaip norma
Matematikos / fizikos anekdotai
Linksmi nutikimai mokslininkams
Teofilis Gotjė.   Mada kaip menas
Simpsonų trauka ir žaidimas skaičiais
Boris Vian. Apie erotinės literatūros naudą
Radoslavas Bratičius. Kur tu, Moze?
Antuanas de Sent Egziuperi
Neversti: tylioji revoliucija
Poetinės vizijos
Numerologija
Vartiklis