Kregždžių lizdai
Kregždžių patinai seilėmis sulipdo lizdus, kurie laikomi delikatesais Kinijoje. Jų kaina labai didelė, nes lizdo lipdymas trunka apie mėnesį. Patys lizdai laikomi beskoniais, tačiau dedami į sriubas ir laikoma juos turint gydomųjų savybių. Lizdų derliaus" nuėmimas kai kur sumažino kregždžių populiaciją.
Proga paskaityti: Paukščių lizdai
Argano aliejus
![]()
Maroke ožkos karstosi po argano medžius, ieškodamos jo vaisių ir riešutų. Kai riešutai pašalinami su išmatomis, vietiniai renka juos ir iš jų spaudžia geltoną aliejų, kuris, sakoma, turi gydomųjų savybių. Jis taip pat naudojamas kosmetiniams kremams.
Daugiau Delikatesai: Argano aliejus...Kirmėlių sūris
Italijoje uždrausta prekiauti sukirmijusiu Casu Frazigu sūriu, paprastai vadinamu supuvusiu sūriu", nes jį saugu valgyti tik kelias savaites liepos- rugpjūčio mėnesiais. Brandinant sūrį, Piophila casei musės į jį padeda savo kiaušinėlius. Išsiritusios lervos šliaužioja po sūri palikdamos savo išmatas, suteikiančias sūriui nepaprastai aštrų kvapą, puvėsio skonį ir minkštą tarsi grietinė sūrio padermę. Sūris pateikiamas daugiausia per vestuves ir kitas šeimos šventes.
Baobabo vaisiai
![]()
Amerika ir Europa aprobavo naują neįprastą vaisių iš Afrikos ir jis užplūdo jų rinkas. Tai baobabo vaisiai, gaubiami kieto kevalo, turi 6 kartus daugiau vitamino C nei apelsinai ir 2 kartus daugiau kalcio nei pienas.
Šiuos vaisius afrikiečiai valgė tūkstančius metų, o dabar jais galės mėgautis ir "civilizuotas" pasaulis. Mat nuo 1997 m. visi maisto produktai turėjo būti aprobuoti, kad jais būtų galima prekiauti.
Baobabo medžiai auga įvairiuose Afrikos vietose ir yra įvairiai panaudojami. Jie gali augti šimtus metų ir užauga iki 30 m aukščio, o skersmuo siekia iki 15 m. Apie 80% sudaryti iš vandens. Jų vidus dažnai yra tuščias, tad jie naudojami kaip barai, parduotuvės ar net kalėjimai.
Baobabo lapai valgomi kaip skanėstas, vaisio minkštimas, ištirpintas piene ar vandenyje, naudojamas gėrimui, sėklos valgomos žalios arba pakepintos. Vaisius, žievė ir lapai naudojami gydymui, tame tarpe ir karštigei bei inkstų ligoms. Baobabo vaisius yra 15-20 cm ilgio. Europoje bus naudojamas jo baltos spalvos minkštimas, sandara primenantis sūrį, bei iš vaisiaus pagaminti milteliai.
Rinkos išsiplėtimu ypač džiaugiasi Afrikos gyventojai, nes jie gali rinkti ir parduoti baobabo vaisius, kurie anksčiau tiesiog supūdavo.
Daugiau Baobabo vaisiai...Gyvačių vynas
Vietname gyvatėms perpjaunamas pilvas ir kraujas sulašinamas į statinę su ryžių vynu. Kartais į taurę įdedama dar tebeplakanti gyvatės širdis. Šiuo vynu užgeriami patiekalai iš gyvatienos. Vietiniai mano, kad ugninis, nemalonaus skonio gėrimas turi gydomųjų savybių.
Taip pat paskaitykite Man pietums trejetą gyvačių!
![]()
Fugu
Fugu ruošiamas iš Takifugu niphobles (iš keturdančių pūsliažuvių rūšies), turinčios mirtinai pavojingų nuodų (stipresnių už kalio cianidą). Tik patyrusiams virėjams leidžiama iš jos ruošti patiekalus. Patiekiama daugiausia kaip sašimi.
Dojo Tofu apkepas su žuvytėmis
Tai japonų ruošiamas tofu (sojų varškės) apkepas su nedidelėmis į ungurį panašiomis žuvytėmis. Nustebina ne tiek pats patiekalas, kiek jo paruošimo būdas žuvytės kepimui dedamos gyvos (sic!).
Daugiau apie tai -> Dojo Tofu pragaras žuveliokams.Perinti ančių kiaušiniai
Balutas (Filipinuose ir kitose Pietryčių Azijos šalyse) yra užperėtas anties kiaušinis su susiformavusiu ančiuku viduje.
Valgomas taip: pradaužus išgeriamas skystis. Tada vaisius pabarstomas druska ibei pipirais ir suvalgomas žalias.
Daugiau Delikatesai: BalutasEkskrementai
Ekskrementai gaunami maistui praėjus virškinimo traktą. Daugelyje pasaulio vietų jie panaudojami tręšimui. Ta prasme jie ir šiandien papuola ant mūsų stalo... Bet apie jo naudojimą maistui neigiamai atsiliepiama jau Biblijoje: ... manęs nesiuntė tam, kad tai pasakyčiau ir žmonėms, sėdintiems tarp mūrų, kurie turės kartu su jumis valgyti savo pačių išmatas ir gerti savo šlapimą (Iz 36:12). O štai Ezechielio knygoje Viešpats liepia pranašui kepti paplotėlius sutaisytus su žmogaus kaku, tačiau, tiesa, leisdamas jį pakeisti karvės išmatomis.
Nepaisant užsipuolimų, eksementai išlaikė kai kurias pozicijas, ypač medicinoje, pradedant Hipokrato laikais, o ypač išpopuliarėjo 16 a. Bet ryšių išlikę pvz., Indijoje (ir kai kur kitur) valgo tik dešiniąja ranka, nes kaire naudojasi tualete.
Vis tik įdomu, kad maistui kartais naudojama tai, ką daugelis kategoriškai linkę maistu nelaikyti. Šiaurės amerikos indėnai Čikagos rajone virė sriubą iš triušių ir elnių mėšlo. Pietryčių Azijoje, ypač Tailande, pelių išmatos naudojamos kaip afrodiziakas. Jau neminint apie pradžioje paminėtą Kopi Luvako kavą.
[ Tiesa vyresni žmonės Lietuvoje dar prisimena, kad pokariu ir net iki pat Nepriklausomybės (kol kaime dar buvo pakankamai arklių ir leido auginti kiaules), žiemos metu buvo renkamos arklių išmatos ir jomis šeriamos kiaulės ir visai neblogi lašinukai užaugdavo... ]Tailando šiaurėje esantis Phayou miestas žinomas tuo, kad kulinariniams reikalams sunaudoja visas įmanomas (ir atrodytų neįmanomas) raguočių (karvių, jaučių, buivolų) dalis, tame tarpe ir drumstą žalsvą skystį iš antrojo atrajojančių galvijų skrandžio jis vadinamas phia. Tiesa, vietiniai prie jo prideda dar vieną žodį (reiškiantį ekskrementai) ir vadina khi phia. Jis naudojamas įvairiems pagardams, ypač pikantiškoms salotoms.
Skruzdžių kiaušinėliai
Escamoles yra gaminamas iš juodųjų skruzdžių kiaušinėlių, surenkamų Meksikoje iš skruzdėlių kolonijų, įsikūrusių prie agavų šaknų. Rinkti reikia prieš pat lervoms virstant skruzdėlėmis. Rinkėjai būtinai dėvi pirštines, saugančias nuo skruzdžių kandžiojimo. Jų skonis primena kukurūzus ir dažnai valgomi įdarius jais tako.
Saviti vaistai
Mumijus
Tibetiečiai jį vadino kūną saugančiu, šilumą palaikančiu "asiliu", kitos rytų tautos - "ilirijietiška smala", tadžikai ir dabar - "mumijanasiliu".
Manoma, kad žodis atkeliavo iš Egipto ir tapatinamas su numirėlių mumifikavimu (apsaugojimu nuo puvimo). Tačiau Persijoje jis vadintas "mum" - vaškas.
Silkė ir kita...
Viskas iš obuolių
Manos beieškant
Po truputį apie skonį...
Pienas už ir prieš
Delikatesai: Balutas
Delikatesai: Argano aliejus
Man pietums trejetą gyvačių!
Imbieras - virtuvėje ir vaistams
Soma, gėrimas iš musmirės?
Dojo Tofu pragaras žuveliokams
E-bylos: ko nepasako mistiniai E-kodai?
Kaip maisto išvaizda ir kvapas atsiliepia jo skoniui?
Žarnyno bakterijų perspektyva
Šventiniai patiekalai
Patiekalai iš žuvies
Placebas: kas tai?
Miškinis skudutis
Kokos ritualai
Vėžių paradas
Vartiklis